| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Kiedy dzieci są na koloniach, my możemy spokojnie zająć się remontem mieszkania. Możemy przeprowadzić remont częściowy lub kompleksowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, kreatywności i finansów.

Remont łazienki i przedpokoju

Łazienka i toaleta – te miejsca w mieszkaniu z powodu częstego użytkowania również bardzo szybko potrzebują remontu. Ustalmy najpierw powierzchnię, na której będziemy pracować: w średniej wielkości mieszkaniu łazienka z toaletą ma ok. 2 m szerokości po podłodze, do tego 3,5 m długości, wysokość 220 cm i drzwi 80/200 cm. Dwie szersze ściany to 15,4 m2. Pomniejszone o powierzchnię drzwi – 1,6 m2 dają nam 13,8 m2. Do tego liczymy dwie węższe ściany – 8,8 m2 oraz podłogę z sufitem czyli 14 m2. Finalnie otrzymujemy powierzchnię całkowitą łazienki 36,6 m2.

Na początku zlecimy ekipie fachowców pozbycie się starych płytek i położenie nowych. Taka usługa kosztować nas będzie 450 zł. Z kolei położenie nowych płytek (przyjmując wariant najtańszy, czyli we wzór prosty) to już koszt 1800 zł. Następnie musimy policzyć koszt demontażu starych baterii, wanny i toalety, co nie powinno przekroczyć w sumie kosztu 200 zł. Sporo wydamy też na montaż urządzeń sanitarnych. Za wannę prostą i wykonanie zabudowy zapłacimy średnio 160 zł. Przy wannie półokrągłej ten koszt wzrośnie już o 30 zł. Za zainstalowanie umywalki, baterii oraz syfonu zapłacić będziemy musieli ok. 100 zł, a za toaletę 90 zł. Rozwiązaniem zastępczym dla wanny może być kabina prysznicowa. Jej montaż to koszt 160 zł, a samego panelu 80 zł. Będziemy musieli też zlecić dobremu hydraulikowi zadanie włączenia punktów hydraulicznych. Koszt jednego to 100 zł, a w naszej łazience będziemy mieli minimum trzy. Na remont łazienki będziemy musieli zatem przeznaczyć minimum 3100 zł.

Zobacz także: Umowy zawierane przez Internet (online) – czy trzeba je drukować?

Do kosztu robocizny musimy doliczyć wydatki na materiały. Powierzchnia jednej płytki ceramicznej wynosi 0,5 m2. Do naszej łazienki będziemy potrzebowali minimum 60 sztuk. Koszt jednej to średnio 40 zł, więc przy tym wyliczeniu wydamy na nie 2400 zł. Do tego dochodzą urządzenia sanitarne: wanna – koszt od 200 zł do nawet 8 tysięcy, kabina prysznicowa – 3002000 zł, WC – 100700 zł, a do tego dwie baterie (umywalkowa i wannowa) – 600 zł. Przy najtańszym wariancie na artykuły do łazienki wydamy przynajmniej 3500 zł.

Remont kuchni

W następnej kolejności remontujemy kuchnię. Tu pewne czynności się powtórzą. Na początek skucie glazury i położenie nowych płytek. Ile będziemy ich potrzebować? To trudno wyliczyć, gdyż zależy to od powierzchni mebli kuchennych lub zabudowy, którą będziemy chcieli wykorzystać. Z tego samego względu trudno też policzyć ilość farby potrzebnej do pokrycia drugiej ściany i ścian bocznych. Przyjmijmy, że średnia powierzchnia całkowita kuchni to: 4 m długości i 2 szerokości, czyli 8 m2 x 2 = 16 m2, do tego dwie szersze ściany – 8,8 m2 i dwie węższe, pomniejszone o drzwi i okno – w sumie ok. 1 m2. Daje nam to pełną powierzchnię ok. 25 m2. Na tej podstawie musimy ustalić jaką część kuchni poświecimy na meble, a jaką na kafelki i farby.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK