| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach jest jak najbardziej możliwa, jednak mogą pojawić się pewne problemy. Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach może się nie opłacać, kwota wypłacona w złotówka może nie wystarczyć na spłatę całego zadłużenia. Co można w takiej sytuacji zrobić? Zobacz poradnik.

Inne rozwiązania

Bezpośrednia transakcja to nie jedyny sposób sprzedaży kredytowanego w CHF mieszkania, zauważają eksperci z Conse Doradcy Finansowi. Warte rozważenia mogą być korzyści wynikające z przeniesienia hipoteki.

– Dzięki zmianie przedmiotu zabezpieczenia zwolniona nieruchomość może zostać bezproblemowo sprzedana. Przeniesienie zabezpieczenia jest wykonalne tylko wtedy, gdy kredytobiorca posiada atrakcyjną nieruchomość zastępczą lub środki pozwalające na jej zakup – zaznacza Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Czołowe banki zgadzają się na zmianę zabezpieczenia kredytu we franku szwajcarskim. Tylko cztery podchodzą do tej kwestii nieco inaczej.

Niestety procedura związana ze zmianą zabezpieczenia kredytu hipotecznego bywa kłopotliwa. Dwa jej najważniejsze elementy to wycena nieruchomości, którą proponujemy w zamian, a także przygotowanie aneksu do umowy kredytowej. W obu przypadkach nieuniknione są dodatkowe koszty, które nie powinny przekroczyć kilkuset złotych. Wydaje się, że poważniejszym obciążeniem może się okazać wzrost marży.

Zobacz także: Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

– Atutem wielu kredytów w CHF, których udzielano w latach 2006–2010 jest niska marża. Zmiana zabezpieczenia hipotecznego często skutkuje jej podniesieniem. Na utrzymanie dotychczasowego oprocentowania nie mogą liczyć klienci Banku Zachodniego WBK, Citi Handlowego oraz ING Banku Śląskiego. Pierwotnej marży nie zmieni natomiast Credit Agricole i Eurobank – informuje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Osoby, które planują sprzedać mieszkanie obciążone kredytem we franku szwajcarskim, raczej winny się powstrzymać od pospiesznych decyzji. Bez wątpienia warto, a nawet trzeba, zasięgnąć rady specjalisty, który pomoże oszacować prawdopodobną wartość przyszłej transakcji. Pozwoli to upewnić się, czy sprzedaż posiadanego mieszkania pozwoli spłacić całkowicie walutowe zadłużenia – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK