| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Kredyt gotówkowy jest najpopularniejszą formą pożyczki. Aby wziąć kredyt gotówkowy, nie potrzebujemy zabezpieczenia w postaci hipoteki. Okres spłaty kredytu gotówkowego nie jest długi oraz nie generuje zbędnych formalności. Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zobacz, co jest ważne podczas zaciągania kredytu gotówkowego.

Warunki zaciąganie kredytu gotówkowego

Bardzo ważnym czynnikiem są także koszty otrzymania kredytu czyli: prowizja, oprocentowanie oraz koszt ubezpieczenia.

Koszty otrzymania kredytu:

Prowizja to jednorazowa opłata jaką bank pobiera za pożyczenie klientowi pieniędzy i którą zwyczajowo wlicza do pożyczonej sumy. Wnioskując o pożyczkę w wysokości 10 tys. zł, gdzie prowizja za udzielenie kredytu wynosi 5%, bank dodaje tą prowizję do sumy zadłużenia. Kapitał, który pożyczyliśmy wynosi tym samym w rzeczywistości 10,5 tys. zł. W zależności od banku, wysokość prowizji może wahać się od 0 do 5%, lecz często to 0 okupione jest naszym przyrzeczeniem zakupu dodatkowego produktu, np. ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia na życie, czy też po prostu założeniem konta rozliczeniowego lub karty kredytowej.

Oprocentowanie to z kolei comiesięczne odsetki jakie bank pobiera za udzielenie kredytu. Oprocentowanie nominalne waha się od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Jego maksymalna wartość wynosi obecnie 19%.

Ubezpieczenie często nie jest wymagane, występuje zazwyczaj po przekroczeniu określonej kwoty kredytu lub przy podwyższonym ryzyku finansowym danego kredytobiorcy. W takim wypadku, oferując kredyt, bank oczekuje dodatkowego zabezpieczenia na wypadek, gdyby kredytobiorca okazał się niezdolny do spłaty zadłużenia.

Opracowanie własne Expandera

Promocyjne warunki

Banki oferują także często kredyty gotówkowe na promocyjnych warunkach. Wiąże się to zazwyczaj ze skorzystaniem z dodatkowych usług: konta bankowego, karty kredytowej czy ubezpieczenia. Przed podpisaniem takiej umowy należy sprawdzić czy koszty związane z dodatkowymi usługami nie przekraczają wartości promocyjnej oferty. Może się bowiem okazać, iż tańszym rozwiązaniem będzie nieskorzystanie z takiej „promocji”.

Wybierając najbardziej korzystny kredyt gotówkowy należy wziąć pod uwagę wiele czynników i porównać oferty różnych banków. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu potrzebnego na taką weryfikację
i wykupieniu najbardziej korzystnego produktu finansowego warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże przedrzeć się przez gąszcz informacji.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Joanna Chochowska/ Expander

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK