| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Freelancer, czyli osoba wykonująca różne prace na umowy cywilnoprawne – taki zawód kojarzy się z mało stabilną sytuacją finansową, choć nie zawsze tak musi być. Jak podchodzą do tego banki? Czy freelancer dostanie kredyt mieszkaniowy? Czy musi spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Pewien problem pojawia się, gdy osoby uwzględniające wysokie koszty podatkowe ubiegają się o kredyt hipoteczny. Okazuje się bowiem, że wiele krajowych banków w szacunkach dochodu klienta uwzględnia koszty uzyskania przychodu, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. - Kwestia rozliczania kosztów ma szczególne znaczenie dla osób korzystających z wyższej stawki ryczałtowej (50%) w ramach umowy o dzieło. Powinny one unikać kredytodawców pomniejszających przychód widniejący w umowie o zawyżone koszty podatkowe. Bardziej elastyczne banki pozwalają klientom na zadeklarowanie faktycznie poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach możliwe jest również uwzględnienie faktycznych wpływów na konto wnioskodawcy  – tłumaczy Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Co z działalnością gospodarczą?

Wielu „wolnych strzelców” decyduje się na zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Jednym z powodów są wymagania rodzimych firm, które preferują zleceniobiorców wystawiających faktury VAT. Freelancerzy rozpoczynający działalność gospodarczą powinni mieć świadomość, że taka decyzja może im utrudnić pozyskanie kredytu hipotecznego. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że krajowe banki stosują dość restrykcyjne kryteria dla mikroprzedsiębiorstw. Wymagania dotyczą między innymi minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Większość banków nie zgadza się na udzielenie kredytu hipotecznego przedsiębiorcy, który funkcjonuje na rynku krócej niż 12 miesięcy.

Freelancer osiągający regularne dochody o odpowiedniej wysokości ma spore szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Znacznie większe problemy napotka na przykład przedsiębiorca o niewielkim doświadczeniu rynkowym. Można się spodziewać, że z czasem krajowe banki zaczną zwracać większą uwagę na osoby, które preferują bardziej elastyczne formy zatrudnienia niż typowy etat – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »