| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Freelancer, czyli osoba wykonująca różne prace na umowy cywilnoprawne – taki zawód kojarzy się z mało stabilną sytuacją finansową, choć nie zawsze tak musi być. Jak podchodzą do tego banki? Czy freelancer dostanie kredyt mieszkaniowy? Czy musi spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Na podstawie powyższego zestawienia można stwierdzić, że bardziej liberalne banki uwzględniają dochody potencjalnego kredytobiorcy z ostatnich sześciu miesięcy. W pozostałych przypadkach klient musi się liczyć z dwukrotnie dłuższym okres analizy. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że wysoka wartość uśrednionego dochodu nie zawsze rekompensuje inne, mniej sprzyjające okoliczności. Na niekorzyść wnioskodawcy świadczy na przykład duże zróżnicowanie dochodów w poszczególnych miesiącach. Taka okoliczność sygnalizuje bowiem ryzyko jego okresowej niewypłacalności. Wiele banków stosuje też indywidualne wymogi (np. co do minimalnego okresu trwania umowy).

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z kredytem

– Trzeba również pamiętać, że kredytodawcy premiują te osoby, które realizują stałe zlecenia i rzadko zmieniają swoich pracodawców – dodaje Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Stawki ryczałtowe

Freelancerzy ubiegający się o kredyt powinni zwracać uwagę na to, jakie zasady naliczania dochodu stosuje dany bank. Wspomniana kwestia ma spore znaczenie dla osób, które w rozliczeniach z fiskusem wykazują wysokie koszty podatkowe. W tym kontekście warto przypomnieć, że rodzime prawo przewiduje dwie ryczałtowe stawki kosztów uzyskania przychodu dla umowy zlecenia i umowy o dzieło:

– 50% przychodu (dla umów dotyczących przeniesienia praw autorskich i pokrewnych)

– 20% przychodu (dla pozostałych umów)

Ryczałtowy sposób naliczania kosztów uzyskania przychodu upraszcza rozliczenia podatkowe. Dodatkowy atut wiąże się ze znaczącym obniżeniem kwoty należnego podatku. Ta zaleta jest odczuwalna przede wszystkim dla zleceniobiorców, którzy mogą stosować wyższą stawkę ryczałtową (50%).

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »