| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla kredytobiorcy. Bank nie wypłaci nam w całości kredytu na mieszkanie w budowie, będzie to robił w transzach, po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji. Niestety transze wypłacane są po wydaniu dyspozycji przez kredytobiorcę, więc to on musi pamiętać o terminach.

Dyspozycja wypłaty transzy

Osoby, które sądzą, że przyznanie kredytu na powstające mieszkanie oznacza koniec formalności niestety są w błędzie. Okazuje się bowiem, że rodzime banki wymagają terminowego składania tak zwanej dyspozycji wypłaty. Służy ona jako zlecenie do przekazania kolejnej transzy. Co więcej część instytucji wyznacza terminy wcześniejszego dostarczenia takiego dokumentu. Poniższa tabela przedstawia informacje na temat zasad, które ustaliły wybrane banki.

Na podstawie powyższego zestawienia można wywnioskować, że wymagania co do terminu dostarczenia dyspozycji są zróżnicowane. – Weryfikacja stanu inwestycji deweloperskiej (przed wypłatą kolejnej transzy) zazwyczaj opiera się na inspekcji stanu zaawansowania budowy przeprowadzonej przez pracownika banku i udokumentowanej zdjęciami. W takiej sytuacji dyspozycja zwykle musi być złożona z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt a wypowiedzenie umowy o pracę

Osoby zapominające o terminowym złożeniu dyspozycji nie muszą się obawiać sankcji ze strony banku. W takiej sytuacji poważne obiekcje może mieć jednak firma deweloperska. – Warto pamiętać, że terminy płatności kolejnych rat obowiązują na mocy umowy, która została zawarta z wykonawcą inwestycji. Deweloper jest uprawniony do naliczania odsetek, jeżeli klient będzie zalegał z wpłatą kolejnej transzy – ostrzega Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają o tym, że terminowość wypłaty kolejnych transz jest uzależniona przede wszystkim od dewelopera. Dlatego klient powinien skontaktować się z bankiem jeśli termin ukończenia kolejnego stadium inwestycji staje pod znakiem zapytania. W obliczu problemów na placu budowy kredytodawca może zaproponować zmianę harmonogramu wypłaty kolejnych transz. Takie rozwiązanie wymaga sporządzenia płatnego aneksu do umowy – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »