| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > „Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej? Zakładając, że mieszkania nadal będą tanieć, zaciąganie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” może się nie opłacać.

Ci kredytobiorcy, którzy mogliby zaciągnąć kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”, zastanawiają się, czy nie lepiej będzie poczekać jeszcze na spadek cen nieruchomości (w lutym roczny spadek Indeksu cen transakcyjnych Open Finance wyniósł prawie 5 proc.). Open Finance policzyło, o ile ceny mieszkań musiałyby się obniżyć, żeby suma rat zwykłego kredytu zaciągniętego już po spadku cen była równa ratom preferencyjnego kredytu zaciągniętego teraz.

Zobacz także: Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

W przypadku mieszkania w Warszawie kosztującego 6,4 tys. zł za mkw. warto czekać na obniżenie się ceny do poziomu 5657–5869 zł (w zależności od klienta i od powierzchni mieszkania). W takiej sytuacji branie kredytu w „Rodzinie na Swoim” nie ma sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę sumę rat, które należy spłacić. Jednak to kryterium nie powinno być jednym branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu. Przykładowo rata kredytu w „Rodzinie na Swoim” będzie o kilkadziesiąt procent niższa, co spowoduje, że wymarzone mieszkanie kupi inny nabywca.

Te obliczenia są różne w zależności od klienta (singiel, rodzina lub samotny rodzic) i od powierzchni mieszkania. W „Rodzinie na Swoim” singiel otrzyma kredyt na mieszkanie na 50 mkw. z dofinansowaniem do 30 mkw. W przypadku małżeństwa i samotnego rodzica to odpowiednio 70 mkw. i 50 mkw.

Aby zwykły kredyt hipoteczny zrównał się z kredytem w „Rodzinie na Swoim” zaciągniętym przy obecnej wartości mieszkania, cena musiałaby spaść najmniej w przypadku singla kupującego 50-metrowe mieszkanie (6,97%). Wynika to z faktu, że w tym przypadku dopłaty są najmniejszą część całego kredytu. Tam, gdzie dopłaty są dla całego mieszkania (do 30 mkw. dla singla i do 50 mkw. dla pozostałych) mieszkania powinny stanieć o 11,61 proc.

Zobacz także: Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »