| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt hipoteczny tylko w złotówce

Kredyt hipoteczny tylko w złotówce

W 2012 r. dostaniesz kredyt hipoteczny tylko w złotówce. Dostęp do kredytów będzie utrudniony, co wynika ze zmian wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Mniejsze mieszkania w niższych cenach

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zdolność kredytowa przy dochodzie na poziomie 5 tys. zł netto spadła w przypadku kredytu w złotych z 421,1 tys. zł do 390,7 tys. zł, tj. o ponad 30 tys. zł (obliczenia Home Broker). Dlatego deweloperzy wprowadzają na rynek coraz więcej mieszkań w niższych cenach, także dzięki mniejszej powierzchni proponowanych lokali.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

– Na osiedlu RED Park w Poznaniu na Dębcu najbardziej poszukiwane mieszkania dwupokojowe oferujemy w metrażu od 35 do 56 mkw. Co istotne dla kupujących, pojedyncze lokale kwalifikują się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą. W warszawskim osiedlu Alpha dwa pokoje z aneksem kuchennym są dostępne już od 33 mkw. Mieszkania nawet o najmniejszej powierzchni mają bardzo funkcjonalne rozkłady – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Kredyt tylko w złotówce

W 2012 roku tylko nieliczni kupujący mieszkania zaciągną kredyt walutowy, bo coraz mniej banków je oferuje. Z franków wycofały się już praktycznie wszystkie instytucje finansowe. Teraz kolej przyszła na euro, które właśnie znika z banków.

Pożyczkę w europejskiej walucie teoretycznie dostaniemy w kilkunastu bankach. Praktyka jednak wygląda inaczej. W wielu z nich wnioski nie są rozpatrywane, a klienci nakłaniani są do zaciągania pożyczek w złotych. W wielu bankach pożyczki w euro są nieopłacalne ze względu na wysoką marżę, która jest tam oferowana.

Takie zachowanie banków to rezultat utrzymującej się niepewności na rynkach finansowych, która przekłada się na wahania kursu euro. To z kolei powoduje rosnące koszty finansowania akcji kredytowej w tej walucie.

Zobacz także: Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »