| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Kredyty mieszkaniowe już zdrożały? Banki podnoszą marże, a Rekomendacja S i wysoki WIBOR dodatkowo pogarszają sytuację kredytobiorców.

Znikają kredyty w euro

Ale nawet wyższa marża kredytu w euro z Alior Banku nie jest już dla każdego. Bank stopniowo rezygnuje z kredytów walutowych i od 2 stycznia udzieli finansowania w unijnej walucie wyłącznie klientom private bankingu zarabiającym co najmniej 15 tys. zł netto miesięcznie. Po tym jak niedawno informację o wycofaniu się z kredytów w euro ogłosiły PKO BP, Kredyt Bank i DNB Nord, a DB PBC podniósł próg dochodowy na gospodarstwo domowe do 12 tys. zł, o euro jest coraz trudniej. Obecnie na placu boju pozostały jeszcze: Nordea, Raiffeisen, Polbank, BOŚ, BZ WBK i Credit Agricole. Są też mBank i MultiBank, ale instytucje te zaniechały sprzedaży kredytów walutowych poprzez firmy pośrednictwa finansowego.

Zobacz także: Starasz się o kredyt? Przygotuj się do rozmowy z bankiem

Jak się dowiedział się Open Finance, najbardziej znaczący w tym gronie bank Nordea również przymierza się do podwyższenia wymogów dochodowych amatorom euro. Nie ma wątpliwości, że lista chętnych do pożyczania w walucie będzie się kurczyć. Banki nie chcą wchodzić w drogę nadzorowi finansowemu, który nieprzychylnie patrzy na kredyty w walutach obcych. Jednocześnie instytucje finansowe z rozwagą myślą o kapitałach, tymczasem wymogi kapitałowe dla kredytów walutowych są wyższe niż dla złotowych.

Rosną marże

Gdyby w cokwartalnych obliczeniach Open Finance uwzględnić ogłoszone zapowiedzi zmian, to w styczniu 2012 roku średnia marża dla 270 tys. zł kredytu w złotych na 90 proc. wartości nieruchomości pójdzie w górę z 1,3 do 1,5 p.p. Niby niewiele, ale w połączeniu z wysokim niemal 5-proc. trzymiesięcznym WIBOR-em, składającym się na całkowite oprocentowanie kredytu, i dodatkowymi wymogami, jakie stawia nowa Rekomendacja S II, może to już być problem zauważalny w wysokości raty. Przy marży 1,3 p.p. i liczeniu spłaty kredytu przez 30 lat, rata dla 300 tys. zł wynosi 1853 zł. Gdy marża idzie w górę do 1,5 p.p., a okres spłaty skraca się o pięć lat (nowa Rekomendacja S II wymaga, aby zdolność kredytowa była liczona na maksymalnie 25 lat, choć kredyt może być spłacany dłużej), to rata rośnie do 2022 zł. Blisko 40 zł wzrostu jest tu wynikiem wyższej marży, a 130 zł krótszego okresu spłaty.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »