| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

W 2012 r. nie będzie kredytów w euro? Spadająca zdolność kredytowa może pozbawić większość zainteresowanych szansy na kredyt walutowy. W którym banku jeszcze dostaniemy kredyt w euro?

Co jeśli zdążysz złożyć wniosek do końca 2011 r.?

Osoby, które chciałyby uniknąć takiej sytuacji, powinny jak najszybciej złoży wniosek o kredyt. Jest szansa na to, że bank rozpatrzy go na starych zasadach. Co prawda nie wszystkie banki mają już wypracowane zasady traktowania wniosków, które wpłyną w tym roku i nie zakończą się podpisaniem umowy kredytowej przed końcem grudnia, ale przynajmniej część deklaruje, że zdolność kredytowa będzie w takim przypadku liczona na obecnych zasadach. Kredyt Bank oraz mBank i MultiBank podają, że wniosek musi wpłynąć do 31 grudnia, Raiffeisen chce go mieć do 30 grudnia, a Nordea do 27 grudnia. Wniosek powinien być kompletny i zawierać wszystkie potrzebne dokumenty. Polbank zastrzega, że samo złożenie wniosku nie wystarczy – bank musi jeszcze w tym roku wydać decyzję kredytową.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

Ale nie we wszystkich bankach, które oferują jeszcze kredyty walutowe, Rekomendacja S zacznie obowiązywać w styczniu. W Credit Agricole i BNP Paribas (ten ostatni oferuje kredyt w połowie w euro w połowie w złotych) weszła ona już 18 grudnia. Banki wprowadziły bowiem nowe zasady razem z wymogami, jakie nałożyła nowa ustawa o kredycie konsumenckim (obowiązuje od 18 grudnia).

Kredyty w euro powoli znikają

Trzeba jednak pamiętać, ze zaciągnięcie kredytu w euro już stało się bardzo dużym problemem. W ostatnich dniach z kredytów walutowych wycofał się PKO BP, a mBank i Multibank bardzo ograniczyły ich dostępność. Z doświadczenia doradców Home Broker wynika, że praktycznie nie ma szans na uruchomienie takiego kredytu jeszcze w tym roku w Nordei, DnB Nord, Kredyt Banku czy Deutsche Banku (najwięksi gracze). Już dziś widać, że w przyszłym roku oferta kredytowa banków zdecydowanie przesunie się w stronę kredytów w złotych. Te w walutach będą mieć marginalne znaczenie.

Składając wniosek kredytowy w walucie, trzeba mieć na względzie, że zasady dziś obowiązujące w bankach w każdej chwili mogą się zmienić. Samo przyjęcie wniosku, a nawet wydanie decyzji kredytowej jeszcze nie obliguje banku do udzielenia kredytu. Dlatego asekuracyjnie warto złożyć też drugi wniosek o kredyt w złotych.

Zobacz także: Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK