| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”

Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”

Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” – w listopadzie znacznie spadła liczba nowo udzielonych preferencyjnych kredytów. Mniej kredytów w "Rodzinie na Swoim" to wynik zmian w prawie.

W listopadzie 2011 roku w ramach programu „Rodzina na Swoim” udzielono 2766 kredytów o łącznej wartości 488,5 mln złotych – wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego. To o 987 kredytów i 237,5 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek wyniósł więc 26,3 proc. liczbowo i 32,7 proc. wartościowo.

Listopad był drugim z kolei miesiącem tak dużych spadków; w październiku zmiana liczbowa wyniosła minus 34,8 proc., a wartościowa minus 39 proc.

Większy spadek wartościowy wynika z charakteru zmian wprowadzonych do programu „Rodzina na Swoim”. Limity cen nieruchomości zostały obniżone o 43 proc. dla rynku wtórnego i 29 proc. dla rynku pierwotnego. Stąd średnia kwota kredytu preferencyjnego jeszcze we wrześniu przekraczała 206,5 tys. zł, by w październiku spaść do 193,5 tys., a w listopadzie do 176,5 tys. złotych.

Zobacz także: Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

Oczekujemy pogłębienia spadków (szczególnie w ujęciu wartościowym) w grudniu, a potem względnej stabilizacji na rynku. Przyczyną stopniowego, a nie nagłego spadku po zmianie zasad udzielania kredytów preferencyjnych, są przepisy dotyczące ustalania ich warunków: pod uwagę brana jest data złożenia wniosku, a nie wypłaty kredytu. To oznacza, że aby załapać się na stare limity cenowe (sprzed zmian), wystarczyło złożyć wniosek kredytowy przed końcem sierpnia 2011 roku. Procesowanie kredytu w banku może trwać nawet kilka miesięcy, co oznacza, że finalny wpływ zmian w prawie na statystykę będzie widoczny za jakiś czas.

Najważniejszą ze zmian wprowadzonych w sierpniu przez rząd jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań (na podstawie wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla danej gminy), który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowodowało skokowe obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczyło dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wynosi jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym, co obniża maksymalną cenę zakupu nieruchomości o 42,9 procent.

Wprowadzono też ograniczenie wiekowe: maksymalny wiek beneficjenta w chwili składania wniosku kredytowego to 35 lat, lecz limit ten nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, a w przypadku małżeństw wystarczy, by warunek spełniał jeden ze współmałżonków.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK