| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Osoby z niską zdolnością kredytową będą miały trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego.

Na część nowych lokali sprzedający wprowadzają specjalne ceny kwalifikujące je do dopłat.

– Przed znowelizowaniem przepisów w programie RnS wszystkie mieszkania w naszych projektach były nim objęte. Teraz zarówno w naszej poznańskiej, jak i stołecznej inwestycji w sprzedaży mamy tylko kilka mieszkań, na które kupujący mogą uzyskać preferencyjny kredyt. Na osiedlu RED Park, którego budowa niedawno ruszyła w Poznaniu, program obejmuje 7 mieszkań. Lokale w metrażu 39–52 mkw. można kupić w cenach 209 174–278 899 zł. – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. – W Warszawie wprowadziliśmy specjalną ofertę dla singli. W przypadku 6 mieszkań można jeszcze skorzystać z dopłat. Są to lokale o powierzchni od 33 do 44 mkw. w cenach od 214 221 zł do 287 129 zł.

Niekorzystna Rekomendacja S

Korzystający z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych to przede wszystkim osoby, które poszukują tańszego rozwiązania, bo obciążenie całością odsetek byłoby dla nich za duże. Ich zdolność kredytowa zwykle jest niewielka. Niestety część osób planujących kupno lokum i skorzystanie z dopłat będzie musiała niedługo odejść z banku z kwitkiem. Do końca tego roku mają zostać wprowadzone bowiem wszystkie zapisy Rekomendacji S narzucone instytucjom finansowym przez Komisję Nadzoru Bankowego. Przy takich samych dochodach, ale wyższych wymaganiach banków, część zainteresowanych dopłatami nie będzie już mogła zaciągnąć kredytu odpowiednio wysokiego do zakupu mieszkania. 

Zobacz także: Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej

Do wyliczania zdolności kredytowej w przypadku wszystkich pożyczek hipotecznych przyjmowany będzie maksymalny okres 25 lat, bez względu na rzeczywisty czas trwania umowy. Krótszy okres wygeneruje wyższą miesięczną ratę spłaty, a ta będzie oznaczać niższą zdolność kredytową. Zmiany dotkną większość nowych hipotek. W drugim kwartale tego roku na kredyty na dłuższy okres niż 25 lat zdecydowało się 69 proc. kupujących mieszkania (dane Związku Banków Polskich).

Choć procedury przy zaciąganiu kredytów z dopłatą są takie same jak przy zwykłych pożyczkach mieszkaniowych, a dopłaty w każdym banku takie same, to rata spłaty może się różnić. Warto zatem porównać marże i prowizje ponad 20 banków, które uczestniczą w programie.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia
Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »