| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > „Rodzina na Swoim”: raport

„Rodzina na Swoim”: raport

„Rodzina na Swoim” cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem kredytobiorców. W trzecim kwartale rządowy program pobił swój rekord – podpisano 14 355 tys. umów kredytowych.

Kredyty na budowę domu w ramach RnS to mniejszość. Spośród 14,4 tys. umów podpisanych w III kwartale, 2,85 tys. (19,8 proc.) dotyczyło budowy domu. Łączna wartość kredytu na ten cel wyniosła 619 mln zł (21 proc.). Takie kredyty są domeną terenów położonych poza miastami wojewódzkimi (96,6 proc. liczbowo i 96,2 proc. wartościowo). W całej Polsce w miastach wojewódzkich udzielono łącznie 96 kredytów na budowę domu. Najwięcej w Poznaniu – 16. Z województw najaktywniejsze było wielkopolskie – 332 kredyty na łączną kwotę 71,3 mln zł.

W Opolu, Szczecinie i Zielonej Górze udzielono po jednym kredycie RnS na budowę domu. W Bydgoszczy, Toruniu i Warszawie – po dwa.

Najwyższa średnia kwota kredytu w ramach RnS jest w Warszawie (315 tys. zł na rynku wtórnym i 359 tys. zł na rynku pierwotnym) i Wrocławiu (272 tys. zł wtórny, 284 tys. zł pierwotny). Średnia kwota kredytu na budowę domu jest w wielu lokalizacjach niereprezentatywna ze względu na zbyt małą próbę. Spośród lokalizacji, w których udzielono więcej niż 20 kredytów, najwyższa średnia kwota występuje w zachodniopomorskim (250 tys. zł), a najniższa w świętokrzyskim (175 tys. zł).

Zobacz także: Mniejszy kredyt na mieszkanie

Największe mieszkania na rynku wtórnym w ramach RnS sprzedają się w woj. opolskim (59 mkw.), a na rynku pierwotnym w małopolskim (prawie 63 mkw.). O jedną trzecią mniejsza średnia powierzchnia mieszkania zakupionego na kredyt z dopłatą jest w Toruniu, gdzie na rynku wtórnym wynosi ona ok. 40 mkw., a na pierwotnym – 42 mkw.

Z kolei mieszkania najdroższe sprzedają się oczywiście w Warszawie. Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym średnia cena transakcji RnS w III kwartale przekroczyła 7200 zł. W Krakowie jest to ok. 6 tys. zł, a w Gorzowie 3,5 tys. zł.

Popularność programu „Rodzina na Swoim” w danym województwie i mieście zależy z jednej strony od limitów cen nieruchomości, a z drugiej od sytuacji w branży budowniczej w regionie. Najwięcej dzieje się na rynku warszawskim, gdzie na dodatek limity cen RnS od dawna są atrakcyjne. W efekcie otrzymujemy zdecydowanie największy rynek kredytów z dopłatami.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK