| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Bank pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie.

Główna stopa  – refinansowa – nadal będzie wynosić 1,50%. Po konferencji prasowej, towarzyszącej dwudniowemu posiedzeniu Rady ECB, rynek upewnił się w swojej opinii co do tego, że w najbliższych miesiącach koszt pieniądza w strefie euro raczej nie ulegnie zmianie, a w przyszłym roku najprawdopodobniej pójdzie w dół. To dobra informacja dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne właśnie we wspólnej walucie, bo na przestrzeni najbliższych kwartałów koszt ich comiesięcznej obsługi, wyrażony w euro, powinien się w takich warunkach sukcesywnie zmniejszać.

Zobacz także: Polacy częściej zaciągają kredyty hipoteczne

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Rady ECB jej szef przestrzegł przed rosnącymi zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego Eurolandu i przedstawił nowe, obniżone prognozy w tym zakresie. Według najnowszych szacunków Banku, tempo wzrostu PKB strefy euro powinno wynieść w bieżącym roku od 1,4 do 1,8%, a w przyszłym od 0,4 do 2,2%. To wyraźnie mniej, niż ECB szacował jeszcze w czerwcu, kiedy to spodziewał się, że będzie to odpowiednio: 1,5–2,3% i 0,6–2,8%. Z kolei odnosząc się do kwestii inflacji, Jean-Claude Trichet podkreślił, że prawdopodobieństwo jej wzrostu w kolejnych miesiącach zmniejszyło się, a ryzyka inflacyjne są obecnie zbilansowane. Co prawda, w tym roku inflacja ma pozostać powyżej poziomu 2%, kluczowego z punktu widzenia Banku, ale już w przyszłym ma się znaleźć poniżej niego. Według wrześniowych prognoz ECB, wskaźnik HICP ma w tym roku wynieść od 2,5 do 2,7%, a w przyszłym – od 1,2 do 2,2%.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »