| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Wspólny kredyt z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy się zadłużać w tak młodym wieku, pozwólmy rodzicom przepisać mieszkanie z określeniem służebności.

Podniesienie zdolności kredytowej

Nie wszystkich młodych ludzi stać na niezależność. Można się o tym przekonać już przy pierwszej wizycie w banku. Na początku kariery zawodowej zarobki zazwyczaj nie pozwalają na samodzielny zakup mieszkania. Zdolność kredytowa jest za niska, a co za tym idzie – bank nie ma gwarancji, że będzie nas stać na regularną spłatę rat. Pomocny w tym wypadku może być wysoki wkład własny albo zaciągnięcie wspólnego kredytu z rodzicami. W pierwszym wypadku dobrze jest, gdy pieniądze dołożone do kredytu wynoszą przynajmniej 30% wartości nieruchomości. Jednak ciężko zdobyć taką sumę pieniędzy, gdy w grę wchodzi kwota bliska kilkudziesięciu tysiącom. Wspólny kredyt z rodzicami można zaciągnąć nawet na ponad 100% wartości nieruchomości. To dobre rozwiązanie. Zdolność kredytowa złożona z dochodów trzech osób jest znacznie wyższa niż ta policzona z niewielkiej pensji jednego, młodego człowieka. Decydując się na to rozwiązanie, liczmy się z faktem, że okres kredytowania może nie być długi. Wiek rodziców stoi na przeszkodzie zaciągnięcia kredytu na 30 lat. Prawdopodobnie bank skróci okres o kilkanaście lat, przez co rata będzie wyższa.

Zobacz także: Czym jest spread?

Służebność mieszkania czy prawo dożywocia?

Patrząc z prawnego punktu widzenia, rodzice mogą nam zapisać swoje mieszkanie. Zabezpieczą siebie poprzez ustanowienie na nim służebności lub prawa dożywocia. Różni się to niewielkim, lecz niezwykle ważnym szczegółem. W przypadku służebności rodzice nadają sobie prawo do dożywotniego korzystania z mieszkania na równi z nowym właścicielem. Prawo dożywocia pozwala im oddać mieszkanie w inne ręce, w zamian za świadczenie usług opiekuńczych i finansowych na rzecz poprzedniego właściciela. Ma on także prawo do dożywotniego zamieszkiwania mieszkania.

Zobacz także: Czy warto refinansować kredyt?

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.
Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK