| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy promesa bankowa jest wiążąca?

Czy promesa bankowa jest wiążąca?

Wielu kredytobiorców cieszy się otrzymując od banku promesę kredytową. Niestety często ich radość jest złudna. Opinia banku może być niewiążąca, co oznacza, że obiecany kredyt hipoteczny wcale nie musi być nam przyznany.


Jak działa promesa bankowa?

Przed decyzją o kupnie nieruchomości warto skorzystać z usług doradców finansowych, najlepiej kilku z różnych firm. Wiadomo, że każdy chciałby, żeby jego wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie. Promesa bankowa jest w pewnym stopniu przyrzeczeniem banku co do przyznania kredytu. Placówka wydaje ją przyszłemu kredytobiorcy przed zakupem nieruchomości. Jest w niej określona zdolność kredytowa, jaką posiada klient i z którą mógłby wziąć kredyt hipoteczny na określoną kwotę. Obecnie wiele banków odchodzi od przyznawania promesy kredytowej. Często procedury jej przyznania zależą od wewnętrznej polityki banku. Warto sprawdzić, jak to jest w danej placówce.

Zobacz także: Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?

Jaka gwarancja?

Wielu klientów myśli, że promesa jest wiążącą deklaracją przyznania kredytu. Niestety często okazuje się, że nie do końca. Z perspektywy banku może być w rzeczywistości traktowana jako deklaracja wiążąca lub niewiążąca. W fazie końcowej rozpatrzeń o przyznaniu kredytu decyduje dużo więcej elementów niż tylko zawarta w promesie zdolność kredytowa. Wiele zależy także od upatrzonej przez nas nieruchomości. Zazwyczaj bank postrzega promesę jako informację dla klienta o ogólnych możliwościach starania się o kredyt. W związku z tym nie powinniśmy traktować promesy jako ostatecznej decyzji banku, ponieważ po rozpatrzeniu naszego wniosku może on zmienić decyzję.

Koszt

Niestety wystawienie promesy bankowej to koszt rzędu kilkuset złotych. Klient płacąc takie pieniądze, spodziewa się, że decyzja wydana przez placówkę jest wiążąca, a tymczasem wcale tak nie musi być.

Zobacz także: Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK