| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Wysokość oprocentowania, które musimy spłacić, zależy od marży, jaką nałoży na zadłużenie bank i od ceny waluty wśród banków z całego świata. Oprocentowanie jest wysokie, kiedy kredyt na mieszkanie jest np. bez wkładu własnego.

Marża kredytu

Oprocentowanie kredytu jest elementem, na którym bezpośrednio zarabia bank. To od jego wewnętrznej polityki i zasad przyznawania kredytów mieszkaniowych zależy wysokość oprocentowania. Zazwyczaj składa się z dwóch części – stałej w wysokości marży i wahającej się stopy referencyjnej. Nazwą tą określona jest średnia wysokość obcej waluty, wyliczona z kilkudziesięciu wartości dla banków na świecie. W zależności od kredytu hipotecznego, jaki zdecydowaliśmy się zaciągnąć, wyróżniamy trzy różne stopy referencyjne:

- WIBOR: dla kredytu w złotówkach,
- LIBOR: przy kredytach w obcej walucie,
- EURIBOR: specjalnie wyliczona stopa dla kredytu w euro. 

O ile bank ma ograniczone możliwości co do stopy referencyjnej przyjmowanej w oprocentowaniu, o tyle w przypadku marży wszystko zależy właśnie od niego. Wielu ludzi nie wie, że ma możliwość negocjować wysoką marżę do kredytu hipotecznego. Ponadto, chcąc obniżyć marżę w kredycie, postarajmy się o wysoki wkład własny w kredyt.

Zobacz także: Czym jest kredyt budowlano-hipoteczny?

Złudne promocje

W swoich ofertach banki na podstawie proponowanego oprocentowania określają atrakcyjność kredytu. Jak się jednak z czasem okazuje, po wygaśnięciu promocji bank zarabia na kliencie więcej niż w przypadku kredytu z wyższym początkowym oprocentowaniem. Dlatego ważne jest, żeby nie dać się nabrać. Często atrakcyjne oprocentowanie oferowane jest jedynie na pierwszy rok lub początkowe lata spłaty kredytu. Kredytobiorca musi nauczyć się myśleć perspektywicznie. Kredyt spłacamy nieraz przez kilkadziesiąt lat. Tego typu krótkoterminowe promocje niekoniecznie pomagają w uzyskaniu lepszych warunków kredytowych.

Zobacz także: Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK