| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Martwiąc się o swoje finanse na emeryturze, lub też chcąc bezpiecznie ulokować swoje oszczędności często napotykamy na „okazje” pozornie korzystnego ulokowania swojego kapitału. Wszystkie produkty i rozwiązania, które są nam oferowane przekonują nas „pewnym bezpieczeństwem i zyskiem”. Jak to działa w praktyce? Co przynosi największe zyski i co daje największe poczucie bezpieczeństwa?

Czy zysk jest najważniejszy?

Nieruchomości rolne w ciągu ostatnich 12 lat zyskały na wartości 617 proc., a 45 proc. W ciągu 3 ostatnich lat.

Ograniczona podaż, którą dodatkowo wzmacnia suburbanizacja i migracja społeczeństwa poza centrum miast przyczynia się do stałego wzrostu wartości gruntu rolnego. Towarzyszy jej rosnący popyt przy bardzo ograniczonej podaży gruntów, których nie da się koprodukować. Są ograniczonym, a co za tym idzie bardzo zyskownym dobrem. Jakie są prognozy? Specjaliści zauważają, że w stosunku do średniej europejskiej polska ziemia rolna jest niedoszacowana. W maju 2016 zostaną zniesione ograniczenia stanowiące o nabywaniu gruntów rolnych w Polsce przez obywateli i przedsiębiorców z Unii Europejskiej. W związku z tym można spodziewać się dużego wzrostu cen gruntów i ich masowego wykupu przez zagranicznych inwestorów.

Grunty rolne są znacznie tańsze od gruntów pod zabudowę, a odrolnienie i skokowe uzbrojenie działki znacznie podnosi jej wartość. Po zainwestowaniu w tanie grunty rolne po kilku latach możemy odsprzedać je z zyskiem. Przekształcając je otrzymamy kolejny skokowy wzrost ich wartości. Ponadto sprzedaż gruntu po 5 latach zwolniona jest z 19-procentowego podatku dochodowego.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część II

Czy najbezpieczniejszą inwestycją jest inwestycja w grunt?

Podpisywany w obecności notariusza akt notarialny przeniesienia własności daje ochronę przed utratą majątku i gwarantuje bezpieczeństwo własności. Stanowi zatem dobro ponadczasowe i namacalne. Ponadto nieruchomości są dziedziczone, a spadkobiercy nawet po kilkudziesięciu latach mogą odzyskać własność. Ziemia w przeciwieństwie do mieszkań nie wymaga stałego nadzoru, a koszty jej utrzymania są bliskie zeru. W przeciwieństwie do polis i lokat, o gruncie decydują sami jego posiadacze, a nie rygorystyczne instytucje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Czy do inwestycji potrzebny jest duży kapitał?

Pierwszym z zastrzeżeń jakie się pojawią jest kogo stać na podjęcie takiej inwestycji?

- Nie zawsze trzeba mieć duży kapitał, aby intratnie inwestować. Jeśli wybierzemy właściwy program inwestycyjny – każdy może stać się właścicielem gruntów. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości „wyłożenia” całości wymaganej do inwestycji kwoty. Kredyty też stają się coraz bardziej kłopotliwe i kosztowne. Dlatego, aby uniknąć konieczności wizyty w kolejnych placówkach bankowych i mając jednocześnie na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają innowacyjne, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu - istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł  miesięcznie nieoprocentowanych rat. Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup atrakcyjnego gruntu (należy pamiętać, że tylko ziemia rolna spełniająca określone kryteria - tj. dobra lokalizacja, możliwość przekształcenia etc. gwarantuje powodzenie inwestycji). W sytuacji, gdy nie ma pewności nawet co do świadczeń emerytalnych, należy dać każdemu szansę na zadbanie o własne bezpieczeństwo finansowe. – mówi Robert Tomaszewski, ekspert z Saveinvest

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK