| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Nadmierne zadłużenie to zaciągnięcie takiego kredytu lub kilku kredytów, których suma przekracza realną możliwość ich spłaty. Kredyt staje się w tym momencie ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt, co to o takiego?

Kredyt jest umową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której to bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas, przy określonym poziomie odsetek.

Kredyty oferują wszystkie banki  na świecie. W roli kredytobiorców występują zarówno osoby indywidualne, firmy i przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe.

Kredyty biorą wszyscy, jest to oferta banków powszechnie dostępne dla każdego, a samo zaciągniecie kredytu nie jest skomplikowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłata zaciągniętego kredytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zaciągnięty kredyt  przerasta możliwość naszej spłaty.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Problemy ze spłatą kredytu

Problem ze spłatą kredytu może dotknąć każdego: osoby indywidualne, emerytów i rencistów, a także firmy i instytucje. Problem ze spłata pojawiają się najczęściej, gdy planujemy zbyt duże wydatki, a nie mamy wystarczających dochodów na ich spłatę.

Problem może pojawić się także, gdy mając problemy ze spłatą jednego kredytu, zaciągamy kolejny, na spłatę pierwszego.

Zobacz także: Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe

Dlaczego zaciągamy kredyty?

Reklamy telewizyjne, chęć posiadania nowych produktów pojawiających się na rynku, wszystko to powoduje, że decydujemy się na zaciągniecie pożyczki. Na wiele z tych towarów po prostu nas nie stać, a wzięcie pożyczki umożliwia nam zakup rzeczy, o których do tej pory mogliśmy tylko marzyć.

Wiele sklepów oferujących różne produkty (RTV, AGD) często współpracuje z różnymi bankami. Jako „pośrednicy kredytowi”, sklepy bardzo często oferują nam zakup wielu produktów na różnych, mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Coraz częściej, chcąc dokonać zakupu rzeczy, na którą nas nie stać, nie musimy udawać się do banku po kredyt. Wszystkie formalności związane z zakupem produktów na raty ułatwi nam sklep, w którym planujemy dokonać zakupu. Dodając do tego proste zasady kredytowania towarów, czyli brak konieczności przedstawiania dokumentów o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz  zerowe oprocentowanie – zainteresowanie takimi ofertami rośnie.

Zobacz także: Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Czego należy się wystrzegać?

Bardzo często, na łatwo dostępne kredyty ratalne decydują się osoby, które nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego jakie są realia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Częstym problemem ze spłatą zobowiązań jest zaciągnięcie zbyt dużej liczby tak łatwo dostępnych kredytów gotówkowych. Brak obiektywnej oceny własnych finansów oraz zbyt duża liczba zobowiązań może przyczynić się do nieterminowej spłaty kredytów.

Ryzyko

Kiedy zaciągamy zbyt dużą liczbę zobowiązań zapominając o tym, ile w ciągu miesiąca wydajemy na życie, może okazać się, że nie starczy nam na spłatę rat wszystkich zaciągniętych kredytów.

Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, także z kredytodawcą. Beztroskie zaciąganie kredytów może spowodować utratę wcześniej zakupionych dóbr, konieczność spłaty większych rat lub też wpisanie na listę nierzetelnych klientów, co może nam utrudnić zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości.

Jeden niespłacony kredyt w terminie to dla banku większy koszt, niż udzielenie samej pożyczki. Niespłacanie kredytów przez większą liczbę osób może negatywnie wpłynąć na gospodarkę banku. To dlatego tak ważne jest spłacanie zaciągniętego kredytu w terminie, w innym przypadku mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK