| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Od 2010 roku wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. I to niezależnie od tego czy wyrabiamy dowód osobisty po raz pierwszy, czy utraciliśmy go w wyniku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia. Jedyny koszt, jaki ponosimy to zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu osobistego.

Co będzie nam potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego?

Żeby wyrobić dowód osobisty należy wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego (wnioski są coraz częściej dostępne na stronach internetowych poszczególnych urzędów miast i gmin). Do wniosku należy dołączyć dwie wyraźne aktualne fotografie o wymiarach 35 mm x 45 mm. Na zdjęciu musi być widoczny lewy półprofil, nie należy robić zdjęcia w nakryciu głowy i w ciemnych okularach, cała twarz musi być równomiernie oświetlona. Oczywiście osoby mające wrodzone lub nabyte wady wzroku mogą mieć zdjęcie zrobione w okularach – w takim przypadku urząd może poprosić o dołączenie orzeczenia o niepełnosprawności (osoby do 16. roku życia) lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (osoby, które ukończyły 16 lat). Nakrycie głowy dopuszczalne jest, jeśli związane jest wyznaniem religijnym, wtedy do wniosku należy dołączyć również zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Osoby, które nie zawarły małżeństwa, a wyrabiają dowód osobisty po raz pierwszy, muszę mieć ze sobą odpis skróconego aktu urodzenia. Natomiast osoby będące w związku małżeńskim muszą dołączyć odpis skróconego aktu małżeństwa.

Jeśli dowód osobisty jest wydawany ponownie to nie trzeba dołączać powtórnie odpisów.

W przypadku, gdy urzędnik przyjmujący wniosek o wyrobienie dowodu osobistego będzie miał wątpliwości dotyczące naszego obywatelstwa, może poprosić o uzupełnienie wniosku o dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa.

Niezależnie od tego czy wyrabiamy dowód osobisty po raz pierwszy, czy musimy zmienić dane w związku ze zmianą stanu cywilnego albo adresu zameldowania jest to bezpłatne (nawet gdy dowód został nam ukradziony lub gdy uległ zniszczeniu). Jedynie musimy zrobić zdjęcie, koszt zaczyna się od 30 zł za 4 odbitki. Koszt uzyskania skróconego odpisu aktu urodzenia to 22 złote – z aktem urodzenia są wydawane odpisy, więc możliwe jest, iż nie będziemy musieli prosić o wydanie nowych. Podobnie jest ze skróconym odpisem aktu małżeństwa, natomiast, gdy już go nie mamy to koszt wynosi również 22 złote.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK