| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe są coraz bardziej popularne i coraz więcej banków daje możliwość ich wykonania. Jeszcze w tym roku trzech na czterech klientów banków będzie mogło liczyć na przelew natychmiastowy, wykonany w ciągu kilku minut.

Wraz z upowszechnianiem umów z bankami na przelewy natychmiastowe poprzez system rozliczeniowy BlueCash, rola rachunków spółki, jako pośrednika w przekazywaniu pieniędzy będzie malećmówi Tomasz Bobrowski, rzecznik Blue Media.

Pierwsze błyskawiczne przelewy

Pierwsze błyskawiczne przelewy wykonano w czerwcu 2012 r. w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej. W lutym tego roku wartość pieniędzy przesłanych Express ELIXIR-em KIR sięgnęła 100 mln zł. Klienci zdecydowali się na zrealizowanie pomiędzy sześcioma bankami blisko 19 tys. natychmiastowych przelewów, czyli ok. 700 operacji dziennie. Wbrew pozorom autorzy szybkich przelewów nie zwlekają do ostatniej chwili z przesłaniem dużych sum, przeważnie w grę wchodzą niewielkie płatności. Średnia wartość przelewu wraz z tymi wykonywanymi przez firmy, wyniosła 4532 zł. Choć statystyki może ograniczać fakt, że maksymalna wartość natychmiastowego przelewu nie może przekroczyć 100 tys. zł. KIR deklaruje jednak, że pracuje nad dostosowaniem systemu do przekazywania wyższych kwot.

Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?

Kiedy przydają się błyskawiczne przelewy?

Błyskawiczne płatności zwykłym klientom najczęściej przydają się przy: spłacie karty kredytowej czy raty kredytu hipotecznego, a także po przegapieniu terminu płatności rachunku za telefon, gaz czy inne usługi. Szybki przelew sprawdzi się, gdy ktoś chce przekazać pieniądze na konto tak, aby adresat po chwili mógł wybrać pieniądze z bankomatu. BlueCash czy Express ELIXIR sprawdzą się również, gdy transakcje wymagają natychmiastowego przepływu środków – np. przy zakupie używanego samochodu, opłatach notarialnych, płatności  za towar odbierany u hurtownika.

Błyskawiczne przelewy – konkurencja

Banki już zdają sobie sprawę, że błyskawiczne przelewy mają szansę stać się jednym z elementów walki konkurencyjnej. Alior Sync zaproponował posiadaczom kont – dziesięć darmowych błyskawicznych przelewów w systemie Blue Media. Alior jako jedyny bank na rynku ma podpisane umowy o współpracy zarówno z BlueMedia jak i KIR.

Usługa Blue Media wdrożona jest w pełni, a w przypadku szybkich przelewów KIR w grę wchodzi jedynie odbiór, ale już w najbliższych dniach klienci będą mieli też możliwość zlecać przelewyzapewnia Julian Krzyżanowski, rzecznik Alior Banku.

Wówczas klienci Aliora i Alior Sync, jako pierwsi w Polsce przesyłając pieniądze w trybie natychmiastowym będą mieli do wyboru oba systemy – BlueMedia i KIR. I taki jest nasz cel. Będziemy utrzymać w ofercie obie propozycjemówi Julian Krzyżanowski.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK