| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

Skąd wziąć pieniądze na remont? Choć często wiemy, w jaki sposób chcemy odnowić dom lub mieszkanie, sytuacja z uzyskaniem pieniędzy na remont nie jest już tak oczywista. Co wybrać: kredyt gotówkowy czy pożyczkę hipoteczną – radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Pożyczki gotówkowe warto jednak porównać w wielu bankach, gdyż różnica w oprocentowaniu i prowizji pomiędzy poszczególnymi instytucjami może być bardzo wysoka. Z pewnością nie warto sugerować się również tylko samą nazwą produktu, bo wiele pożyczek, zwanych remontowymi jest znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty w innych bankachtłumaczy Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Na remont pożyczka hipoteczna

Eksperci ZFDF radzą, by swojego wyboru nie ograniczać wyłącznie do kredytu hipotecznego i gotówkowego. Na remont można bowiem zaciągnąć również pożyczkę hipoteczną, która wymaga mniej formalności niż wspomniany wcześniej kredyt.

Bank podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego będzie wymagał wolnej hipoteki, jednak nie będzie ingerował w to, na co wydamy pożyczone pieniądze (w przypadku kredytu hipotecznego wypłaty kredytu mogą następować w transzach w zależności od harmonogramu prac). Trzeba się jednak liczyć, z tym, że  oprocentowanie jest o ok. 2-3 pkt. proc. wyższe niż, gdy zaciągniemy kredyt hipoteczny – mówi Bartłomiej Marzec, Home Broker, ZFDF.

Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania remontu należy przeliczyć koszty nie tylko samych rat, ale całego, zaciągniętego kredytu oraz porównać oferty w przynajmniej kilku bankach. Dzięki temu unikniemy niewłaściwej decyzji i uchronimy portfel przed ewentualnym „remontem” po zaciągnięciu zbyt drogiego zobowiązania.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »