| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Rozliczenie podatku za 2012 rok – o czym trzeba pamiętać?

Rozliczenie podatku za 2012 rok – o czym trzeba pamiętać?

Rozliczając się z podatku za 2012 rok musimy przede wszystkim pamiętać o terminie składania PIT-ów – dla osób fizycznych jest to 30 kwietnia. Drugą ważną rzeczą jest wybranie odpowiedniego formularza do rozliczenia podatku. Ostatni raz możemy skorzystać na starych zasadach z ulgi internetowej i z ulgi na dzieci. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (18%32%) powinny wybrać formularz PIT-36. Do rozliczenia rocznego na tym formularzu są zobowiązani podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, którzy samodzielnie obliczają zaliczki i podatek. PIT-36 za rok 2012 należy złożyć do 30 kwietnia (wtorek).

Zobacz także: OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania


Jak dostarczyć do urzędu skarbowego?

Wypełniony PIT należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Podatnicy mają do wyboru kilka opcji. Zeznanie można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania bądź wysłać pocztą (w tym przypadku za datę złożenia uznaje się datę pieczątki pocztowej). Ci którzy chcą iść z duchem czasu, mogą wysłać zeznanie elektroniczne za pomocą systemu „e-deklaracje”.

Wówczas należy pamiętać o pobraniu tzw. UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru, którego posiadanie daje nam gwarancję, że nasza deklaracja została złożona i trafiła do systemu Ministerstwa Finansów. – komentuje Wojciech Komer, z firmy doradczej HLB Sarnowski i Wiśniewski.

Wysokie kary za przekroczenie terminu

Spóźnione zeznanie i nierozliczenie podatku w terminie może mieć przykre dla portfela konsekwencje, co potwierdzają przepisy ujęte w kodeksie karnym skarbowym. W większości przypadków niezłożenie zeznania na czas jest traktowane jako wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny (maksymalna wysokość w 2013 r. może wynieść 32 tys. zł). To jednak nie wszystko. W niektórych przypadkach, organ podatkowy może uznać, iż nieskładanie zeznania ma na celu uchylanie się od opodatkowania, co stanowi przestępstwo skarbowe i jest obciążone surowszą karą np. pozbawieniem wolności.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »