reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Co to jest karta przedpłacona?

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Najlepiej znana forma karty przedpłaconej to karta podarunkowa. Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Karta przedpłacona nie wymaga posiadania rachunku osobistego w banku. Jako posiadacze tej karty nie dostaniemy również kredytu. Wszelkie transakcje, których dokonujemy będą zrealizowane tylko do wysokości kwoty, jaką mamy na przeznaczonym do tego rachunku. Taki techniczny rachunek musi być zasilony przed pierwszym użyciem karty.

Karty przedpłacone najczęściej nie są spersonalizowane, czyli nie są na niej umieszczane nasze żadne dane, nie pojawia się nasze imię ani nazwisko.

Zobacz także: Czy transakcje kartą zbliżeniową są bezpieczne?

Karty przedpłacone występują najczęściej w formie:

– karty podarunkowej – powoli wypiera bony i gotówkę. Często stosowana przez pracodawców, jako dodatkowa forma gratyfikacji. Coraz bardziej popularna staje się również w sklepach – możemy kupić taką kartę doładowaną konkretną kwotą i przekazać ją komuś – obdarowany będzie mógł dokonać zakupu w tym konkretnym sklepie lub w wybranym przez siebie sklepie sieciowym. Dodatkowo karty podarunkowe mogą być ozdobione inaczej niż tradycyjne karty płatnicze.

– karty podróżnej – jest to skuteczna, prosta i wygodna forma rozliczania się z pracodawcą z kosztów podróży. Pracodawca przekazując doładowaną kartę unika wydawania gotówki pracownikowi. Często jest to szybsza forma przekazania wymaganej kwoty.

– mogą również pełnić funkcję transferu finansowego – karta może być wykorzystana w sytuacji, w której z jakiegoś powodu dokonanie tradycyjnego przelewu jest niemożliwe; możemy wysłać niedoładowaną kartę, po odebraniu jej przez uprawnioną osobę doładowujemy kartę, będzie mógł on wypłacić całą kwotę z bankomatu.

Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Karta przedpłacona od strony technicznej najbardziej przypomina kartę debetową. Tak samo dokonujemy płatności. Charakterystyczną cechą karty przedpłaconej jest to, że w przeciwieństwie do innych kart za jej pomocą możemy tylko płacić. Nie są przypisane do niej żadne inne produkty i usługi (kredyty, przelewy, subkonta).

Warto wiedzieć, że transakcje kartą przedpłaconą, mimo jej braku spersonalizowania, nie są całkowicie anonimowe. Praktykuje się przekazywanie karty dopiero po podpisaniu umowy z obdarowanym.

Zobacz także: Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Karty. Fot. Fotolia
Karty. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama