REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
dom, ekologia, baterie słoneczne Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Ekokredyt – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Banki coraz częściej oferują kredyty, dzięki którym można sfinansować inwestycje proekologiczne na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to zarówno wyposażenia domu w nowoczesne technologie grzewcze, budowy budynku energo-oszczędnego, jak i nawet zakupu samochodu hybrydowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Korzystać można bowiem z ekopożyczek, kredytów z dotacją czy dofinansowania z miasta lub gminy. Sam Bank Ochrony Środowiska od początku swojej działalności, tj. od 1991r. do końca 2016 r. udzielił „zielonych kredytów” o wartości 18,6 mld zł[1]. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, na czym polega tego rodzaju finansowanie.

REKLAMA

W ostatnich latach ekotrend stał się coraz mocniej widoczny. Dotyczy on nie tylko mody na zdrową żywność i aktywny tryb życia, ale także odgórnych regulacji, które wpływają m.in. na sposób, w jaki budowane są współczesne domy. Stale zaostrzają się bowiem przepisy i wymogi dotyczące warunków technicznych, a do 2021 r. każdy nowy budynek będzie musiał mieć niemal zerowe zużycie energii[2]. – Budowa domu energooszczędnego wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. grzewczych i izolacyjnych, które sprawią, że budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniej energii do ogrzewania. W praktyce oznacza to znaczne oszczędności na rachunkach, ale także wyższe koszty inwestycji. Można zmniejszyć je, zaciągając kredyt ekologiczny z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Taki ekokredyt z dotacją jest dostępny w wybranych bankach i dotyczy konkretnego celu np. wymiany kotła węglowego na gazowy, instalacji pompy ciepła czy kolektorów słonecznych. Dopłaty wynoszą nawet do 40 proc. inwestycji, ale ich wysokość i dostępność zależy od regionu kraju. Możliwe jest także sfinansowanie z dotacją mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu obok domu powstaje własna mini elektrownia, która zasila budynek. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może przynieść znaczne oszczędności, bo redukuje koszty utrzymania domu – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Ekologiczne zakupy z dopłatą od miasta

W ramach walki ze smogiem dotacje do wymiany pieców oferują także miasta i gminy. Dofinansowanie dotyczy wymiany starych kotłów węglowych na urządzenia nowej generacji, które spełniają unijne normy, jak np. kotły gazowe i elektryczne. – By skorzystać z dopłaty, trzeba wcześniej sprawdzić dostępność programu i jego regulamin na stronie urzędu miasta lub gminy. Możliwe kwoty do uzyskania i terminy składania wniosków różnią się w zależności od regionu. Jeśli planujemy wymianę pieca no nowy, powinniśmy już teraz zainteresować się dopłatą, bo w wielu miastach wkrótce zakończy się nabór wniosków[3] – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Zielony kredyt na budowę domu

REKLAMA

By zaciągnąć ekologiczny kredyt, nie trzeba jednak ograniczać się do ofert z dotacjami od państwa. Niektóre banki przygotowały bowiem własne produkty zielonych kredytów, które udzielane są na preferencyjnych warunkach – Przykładowo w ING Banku Śląskim można zaciągnąć kredyt hipoteczno-budowlany bez prowizji na dom pasywny lub energooszczędny. W przypadku dużej inwestycji, którą jest budowa domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, może być to atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego kredytu hipotecznego, za który banki pobierają prowizję. Jeśli nie chcemy budować domu, ale wymieniamy sprzęt na energooszczędny, możemy z kolei ubiegać się o ekopożyczkę. W tym wypadku bank zaoferuje nam zwrot prowizji po trzech miesiącach terminowej spłaty zobowiązania. Prowizji nie zapłacimy także wtedy, gdy weźmiemy w ekoleasing samochód hybrydowy[4] – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Czy ekokredyt się opłaca? Eksperci ZFPF radzą, by przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przeanalizować kilka ofert i sprawdzić, który bank zaoferuje najkorzystniejsze warunki finansowania. Może bowiem okazać się, że w innej instytucji uzyskamy np. niższe oprocentowanie przez cały okres kredytowania, co po podliczeniu całkowitych kosztów kredytu, będzie bardziej opłacalne niż brak prowizji w przypadku ekokredytu na budowę domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[1] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[2] https://www.bosbank.pl/files/file_63/BOS_raport_WEB.pdf

[3] http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php

[4] https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/383250/w-ing-kredyty-na-cele-ekologiczne

Autor: Związek Firm Pośrednictwa Zawodowego

O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA