reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak oszczędzają Polacy?

Jak oszczędzają Polacy?

Przeciętny majątek polskiej rodziny wynosi 257 tys. zł po odjęciu zadłużenia – wynika z najnowszego pilotażowego badania Narodowego Banku Polskiego.

To o ok. 10 tys. euro więcej niż średni majątek zgromadzony przez przeciętne niemieckie gospodarstwo domowe. – Wyniki badania pokazują, jak duże znaczenie dla zasobności gospodarstwa domowego ma fakt posiadania mieszkania. Niemcy znacznie częściej decydują się na ich wynajem zamiast kupna, co wyjaśnia stosunkowo niską wartość netto posiadanych przez nich aktywów. Niestety ze względu na fakt, iż większość majątku Polaków zamrożona jest w nieruchomościach, w wielu przypadkach nigdy nie widzą oni tych pieniędzy na oczy – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Głównym czynnikiem mobilizującym Polaków do oszczędzania pieniędzy jest chęć posiadania mieszkania. Połowa osób wynajmujących mieszkania zgromadziła aktywa o wartości nieprzekraczającej nawet 13 tys. zł (dla porównania mediana dla właścicieli mieszkań bez kredytu mieszkaniowego wynosi 422 tys. zł) – i to przed odjęciem wartości zaciągniętych zobowiązań finansowych. Z jednej strony wynika to z tego, że najemcy należą zazwyczaj do uboższej części społeczeństwa, jednak może być to również w części przypadków efektem przeznaczania całości dochodów na konsumpcję nawet wtedy, gdy możliwe jest odłożenie pewnej sumy.

Zobacz serwis: Finanse

Badanie pokazuje też, że najlepszym sposobem na zgromadzenie pokaźnego majątku jest prowadzenie działalności gospodarczej. Średnia wartość aktywów rzeczowych posiadanych przez osoby samozatrudnione przekracza 1 mln zł. Ciekawy jest również fakt, iż połowa osób w grupie 20 proc. najniżej zarabiających posiada aktywa o wartości co najmniej 200 tys. zł. W efekcie rozwarstwienie majątkowe w Polsce nie jest tak duże jak w krajach zachodnioeuropejskich. Raport pokazuje również, jak bardzo w ostatnich latach zmieniła się sytuacja na polskiej wsi, uważanej przez długo czas za pozbawione perspektyw skupisko biedy. Obecnie zaś wiejskie gospodarstwa domowe są o 1/3 bardziej majętne od miejskich – choć trzeba pamiętać o tym, że gospodarstwa domowe na wsi są z reguły liczniejsze, przez co więcej osób pracuje na wspólny majątek.

Wciąż jednak bardzo źle wygląda sytuacja pod względem kwoty zgromadzonych aktywów finansowych – połowa polskich gospodarstw domowych posiada mniej niż 8,6 tys. zł na lokatach, w akcjach, obligacjach i pozostałych instrumentach finansowych. Tak więc choć jako społeczeństwo mamy niemały majątek, dysponujemy bardzo ograniczonym zasobem płynnych środków, które można w razie potrzeby łatwo przeznaczyć na różne cele.

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak oszczędzają Polacy? /fot. Fotolia
Jak oszczędzają Polacy? /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama