REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Masowy napływ kapitału z Rosji do Szwajcarii spowodował, że bank centralny tego kraju wprowadził ujemne stopy procentowe by odstraszyć kapitał rosyjski. Bardzo wyraźnie powiedział to szef banku na swojej konferencji.

REKLAMA

Sankcje również nie sprzyjają gospodarce wewnątrz Unii Europejskiej, która nie poradziła sobie jeszcze z Grecją, Irlandią, Portugalią i Hiszpanią. Dodatkowo Europejski Bank Centralny planuje skup obligacji państw strefy euro.
Niepewna sytuacja wewnątrz Unii oraz w innych rejonach spowodowała, że największe korporacje, a w ślad za nimi inni wycofują swoje aktywa z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Bliskiego Wschodu i lokują je w szwajcarskich bankach.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Duży popyt spowodował znaczny wzrost wartości CHF, dlatego Szwajcaria zdecydował się uwolnić kurs.

REKLAMA

Wróćmy do wypowiedzi szefa banku centralnego Szwajcarii, dotyczącego masowego napływu kapitału z Rosji. Stwierdzenie bardzo ważne szczególnie dla osób zadłużonych w tej walucie. Jeżeli wzrost kursu spowodowany jest sankcjami to dlaczego w Parlamencie Europejskim nie odbyła się jeszcze debata poświęcona ocenie skutków takiego działania na kredyty we frankach? Czy skutki sankcji, które mają wpływ na obywateli Unii nie powinny być zrekompensowane. Przykład eksporterów w tym rolników nie daje dużej nadziei, że nasi przedstawiciele w parlamencie potrafią być skuteczni. Problem jednak dotyczy rynku finansowego, który w założeniach miał być odporny na skutki sankcji. Ponadto tutaj można bardzo dokładnie wyliczyć kogo i w jakim stopniu masowy wykup CHF dotknął najbardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie Komitetu Europejskiego w sprawie kredytów we frankach jest próbą przerzucenia odpowiedzialności za działania podejmowane przez Unię – w słusznej sprawie – na obywateli krajów członkowskich. W zaprezentowanej formie powinno się ukazać dopiero po raporcie informującym, że wzrost kursu nie jest następstwem sankcji wobec Rosji. Do momentu ukazania się takiego raportu należało by się powstrzymać z różnego typu ocenami i oświadczeniami. Próba lokalnego rozwiązania problemów wynikających z nałożonych na Rosję sankcji w tej sprawie nie przyniesie pozytywnych efektów.

Zobacz także: Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

REKLAMA

Zróbmy szybką analizę tego jak obecna sytuacja pozostawienia 500 tys. a według innych źródeł 700 tys. osób bez pomocy wpłynie na rynek nieruchomości? Oczywiście wszystko zależy od czasu, a dokładniej od czasu i stanu konfliktu Ukraina – Rosja. Duże znaczenie na też informacja czy masowy napływ kapitału z Rosji był wynikiem przemyślanych i zaplanowanych działań Kremla, czy zdrowym rozsądkiem przedsiębiorców i inwestorów. Tutaj się zatrzymam i nie będę rozwijał dalej tej myśli. Przyczyna wzrostu kursu jest ważna z tego względu, ponieważ w pierwszym przypadku istnieje obecnie duże ryzyko zarówno nagłego wzrostu jak i spadku kursu franka. W drugiej bardziej optymistycznej wersji kursy walut będą reagowały na stan konfliktu i gospodarki znacznie spokojniej.

Skupię się na drugiej wersji i konsekwencjach z niej wynikających dla osób zadłużonych we frankach. Pierwsza opcja to przegrana Unii Europejskiej i USA w konflikcie z Rosją. Przyjmując znów optymistyczny scenariusz, że sankcje zostaną natychmiast zawieszone w całości to powrót kapitału na wschód, a tym samym ostrożna wyprzedaż franka zacznie się w połowie roku. Zakładając po raz kolejny wersję optymistyczną, że Ukraina i Rosja będą przestrzegać zawartych porozumień to najwcześniej za rok będzie można obserwować większy spadek kursu.

Jak widać nawet najlepiej ułożony scenariusz to groźba wszczęcia procedur egzekucyjnych wobec znacznej grupy osób. Prolongata, uwzględnienie ujemnych stawek LIBOR CHF, obniżenie spreadów walutowych, to w tej sytuacji pokazanie na jak małą pomoc mogą liczyć zadłużeni. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszyscy potrafią negocjować, ponadto nie z każdym bankiem – oddziałem można się dogadać. Rezultat – w przyszłym roku nastąpi znaczny wzrost ilości nieruchomości z egzekucji.

Zobacz także: Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Pojawienie się na lokalnych rynkach kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy mieszkań nie jest dobrą wiadomością dla deweloperów. Powinni się liczyć z tym, że spowoduje to w zależności od miasta spadek cen na rynku pierwotnym od 4 proc. do nawet 10 proc. Również dla lokalnych władz pojawienie się w Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej takiej ilości potrzebujących będzie dużym wyzwaniem. Powtórzenie tego scenariusza z większą siłą w kolejnym roku, jeszcze bardziej pogorszy sytuację już nie tylko na rynku nieruchomości.

Skutki konfliktu Ukraina – Rosja, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej i na świecie będą coraz bardziej odczuwalne. Niektóre kraje w tym Finlandia już w połowie ubiegłego roku zrozumiały, że bez pomocy Unii nie są w stanie chronić dobrze własnych interesów i obywateli. Obecnie nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się zmienić na lepsze lub ustabilizować. W tych warunkach politycznych i gospodarczych tylko te państwa, które potrafią analizować, przewidywać i szybko reagować – chroniąc własny rynek i obywateli – wyjdą z obecnego zamieszania bez większych problemów. W interesie wszystkich jest by skutki sankcji w tym zmiany kursu franka nie wpływały negatywnie na krajowy rynek w żadnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA