REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Masowy napływ kapitału z Rosji do Szwajcarii spowodował, że bank centralny tego kraju wprowadził ujemne stopy procentowe by odstraszyć kapitał rosyjski. Bardzo wyraźnie powiedział to szef banku na swojej konferencji.

REKLAMA

Sankcje również nie sprzyjają gospodarce wewnątrz Unii Europejskiej, która nie poradziła sobie jeszcze z Grecją, Irlandią, Portugalią i Hiszpanią. Dodatkowo Europejski Bank Centralny planuje skup obligacji państw strefy euro.
Niepewna sytuacja wewnątrz Unii oraz w innych rejonach spowodowała, że największe korporacje, a w ślad za nimi inni wycofują swoje aktywa z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Bliskiego Wschodu i lokują je w szwajcarskich bankach.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Duży popyt spowodował znaczny wzrost wartości CHF, dlatego Szwajcaria zdecydował się uwolnić kurs.

REKLAMA

Wróćmy do wypowiedzi szefa banku centralnego Szwajcarii, dotyczącego masowego napływu kapitału z Rosji. Stwierdzenie bardzo ważne szczególnie dla osób zadłużonych w tej walucie. Jeżeli wzrost kursu spowodowany jest sankcjami to dlaczego w Parlamencie Europejskim nie odbyła się jeszcze debata poświęcona ocenie skutków takiego działania na kredyty we frankach? Czy skutki sankcji, które mają wpływ na obywateli Unii nie powinny być zrekompensowane. Przykład eksporterów w tym rolników nie daje dużej nadziei, że nasi przedstawiciele w parlamencie potrafią być skuteczni. Problem jednak dotyczy rynku finansowego, który w założeniach miał być odporny na skutki sankcji. Ponadto tutaj można bardzo dokładnie wyliczyć kogo i w jakim stopniu masowy wykup CHF dotknął najbardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie Komitetu Europejskiego w sprawie kredytów we frankach jest próbą przerzucenia odpowiedzialności za działania podejmowane przez Unię – w słusznej sprawie – na obywateli krajów członkowskich. W zaprezentowanej formie powinno się ukazać dopiero po raporcie informującym, że wzrost kursu nie jest następstwem sankcji wobec Rosji. Do momentu ukazania się takiego raportu należało by się powstrzymać z różnego typu ocenami i oświadczeniami. Próba lokalnego rozwiązania problemów wynikających z nałożonych na Rosję sankcji w tej sprawie nie przyniesie pozytywnych efektów.

Zobacz także: Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

REKLAMA

Zróbmy szybką analizę tego jak obecna sytuacja pozostawienia 500 tys. a według innych źródeł 700 tys. osób bez pomocy wpłynie na rynek nieruchomości? Oczywiście wszystko zależy od czasu, a dokładniej od czasu i stanu konfliktu Ukraina – Rosja. Duże znaczenie na też informacja czy masowy napływ kapitału z Rosji był wynikiem przemyślanych i zaplanowanych działań Kremla, czy zdrowym rozsądkiem przedsiębiorców i inwestorów. Tutaj się zatrzymam i nie będę rozwijał dalej tej myśli. Przyczyna wzrostu kursu jest ważna z tego względu, ponieważ w pierwszym przypadku istnieje obecnie duże ryzyko zarówno nagłego wzrostu jak i spadku kursu franka. W drugiej bardziej optymistycznej wersji kursy walut będą reagowały na stan konfliktu i gospodarki znacznie spokojniej.

Skupię się na drugiej wersji i konsekwencjach z niej wynikających dla osób zadłużonych we frankach. Pierwsza opcja to przegrana Unii Europejskiej i USA w konflikcie z Rosją. Przyjmując znów optymistyczny scenariusz, że sankcje zostaną natychmiast zawieszone w całości to powrót kapitału na wschód, a tym samym ostrożna wyprzedaż franka zacznie się w połowie roku. Zakładając po raz kolejny wersję optymistyczną, że Ukraina i Rosja będą przestrzegać zawartych porozumień to najwcześniej za rok będzie można obserwować większy spadek kursu.

Jak widać nawet najlepiej ułożony scenariusz to groźba wszczęcia procedur egzekucyjnych wobec znacznej grupy osób. Prolongata, uwzględnienie ujemnych stawek LIBOR CHF, obniżenie spreadów walutowych, to w tej sytuacji pokazanie na jak małą pomoc mogą liczyć zadłużeni. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszyscy potrafią negocjować, ponadto nie z każdym bankiem – oddziałem można się dogadać. Rezultat – w przyszłym roku nastąpi znaczny wzrost ilości nieruchomości z egzekucji.

Zobacz także: Wkład własny na zakup mieszkania – jak go uzbierać?

Pojawienie się na lokalnych rynkach kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy mieszkań nie jest dobrą wiadomością dla deweloperów. Powinni się liczyć z tym, że spowoduje to w zależności od miasta spadek cen na rynku pierwotnym od 4 proc. do nawet 10 proc. Również dla lokalnych władz pojawienie się w Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej takiej ilości potrzebujących będzie dużym wyzwaniem. Powtórzenie tego scenariusza z większą siłą w kolejnym roku, jeszcze bardziej pogorszy sytuację już nie tylko na rynku nieruchomości.

Skutki konfliktu Ukraina – Rosja, sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej i na świecie będą coraz bardziej odczuwalne. Niektóre kraje w tym Finlandia już w połowie ubiegłego roku zrozumiały, że bez pomocy Unii nie są w stanie chronić dobrze własnych interesów i obywateli. Obecnie nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się zmienić na lepsze lub ustabilizować. W tych warunkach politycznych i gospodarczych tylko te państwa, które potrafią analizować, przewidywać i szybko reagować – chroniąc własny rynek i obywateli – wyjdą z obecnego zamieszania bez większych problemów. W interesie wszystkich jest by skutki sankcji w tym zmiany kursu franka nie wpływały negatywnie na krajowy rynek w żadnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA