reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Masowy napływ kapitału z Rosji do Szwajcarii spowodował, że bank centralny tego kraju wprowadził ujemne stopy procentowe by odstraszyć kapitał rosyjski. Bardzo wyraźnie powiedział to szef banku na swojej konferencji.

Sankcje również nie sprzyjają gospodarce wewnątrz Unii Europejskiej, która nie poradziła sobie jeszcze z Grecją, Irlandią, Portugalią i Hiszpanią. Dodatkowo Europejski Bank Centralny planuje skup obligacji państw strefy euro.
Niepewna sytuacja wewnątrz Unii oraz w innych rejonach spowodowała, że największe korporacje, a w ślad za nimi inni wycofują swoje aktywa z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Bliskiego Wschodu i lokują je w szwajcarskich bankach.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Duży popyt spowodował znaczny wzrost wartości CHF, dlatego Szwajcaria zdecydował się uwolnić kurs.

Wróćmy do wypowiedzi szefa banku centralnego Szwajcarii, dotyczącego masowego napływu kapitału z Rosji. Stwierdzenie bardzo ważne szczególnie dla osób zadłużonych w tej walucie. Jeżeli wzrost kursu spowodowany jest sankcjami to dlaczego w Parlamencie Europejskim nie odbyła się jeszcze debata poświęcona ocenie skutków takiego działania na kredyty we frankach? Czy skutki sankcji, które mają wpływ na obywateli Unii nie powinny być zrekompensowane. Przykład eksporterów w tym rolników nie daje dużej nadziei, że nasi przedstawiciele w parlamencie potrafią być skuteczni. Problem jednak dotyczy rynku finansowego, który w założeniach miał być odporny na skutki sankcji. Ponadto tutaj można bardzo dokładnie wyliczyć kogo i w jakim stopniu masowy wykup CHF dotknął najbardziej.

Oświadczenie Komitetu Europejskiego w sprawie kredytów we frankach jest próbą przerzucenia odpowiedzialności za działania podejmowane przez Unię – w słusznej sprawie – na obywateli krajów członkowskich. W zaprezentowanej formie powinno się ukazać dopiero po raporcie informującym, że wzrost kursu nie jest następstwem sankcji wobec Rosji. Do momentu ukazania się takiego raportu należało by się powstrzymać z różnego typu ocenami i oświadczeniami. Próba lokalnego rozwiązania problemów wynikających z nałożonych na Rosję sankcji w tej sprawie nie przyniesie pozytywnych efektów.

Zobacz także: Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

Zróbmy szybką analizę tego jak obecna sytuacja pozostawienia 500 tys. a według innych źródeł 700 tys. osób bez pomocy wpłynie na rynek nieruchomości? Oczywiście wszystko zależy od czasu, a dokładniej od czasu i stanu konfliktu Ukraina – Rosja. Duże znaczenie na też informacja czy masowy napływ kapitału z Rosji był wynikiem przemyślanych i zaplanowanych działań Kremla, czy zdrowym rozsądkiem przedsiębiorców i inwestorów. Tutaj się zatrzymam i nie będę rozwijał dalej tej myśli. Przyczyna wzrostu kursu jest ważna z tego względu, ponieważ w pierwszym przypadku istnieje obecnie duże ryzyko zarówno nagłego wzrostu jak i spadku kursu franka. W drugiej bardziej optymistycznej wersji kursy walut będą reagowały na stan konfliktu i gospodarki znacznie spokojniej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama