reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

W roku 2000 pewien kierowca samochodu osobowego, zdecydował się na wyprzedzenie innego pojazdu na łuku drogi. Niestety stracił panowanie nad kierownicą, w efekcie czego uderzył w drzewo. Na miejscu zginął 38-letni pasażer, pozostawiając 6-letniego syna. Po 12 latach, syn ofiary zażądał od Ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do sądu.

Do wypadku doszło w woj. Lubuskim. Mężczyzna wracał z pracy ze swoim kolegą – 44-letnim Tomaszem M., który poruszając się z nadmierną prędkością postanowił wyprzedzić samochód ciężarowy na łuku drogi. Próbując uniknąć czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem, gwałtownie odbił kierownicą w prawą stronę i wpadł w poślizg. Prowadzone przez niego Audi z dużą siłą uderzyło w pobliskie drzewo i „owinęło się” wokół niego swoją prawą stroną. Przybyli na miejsce przedstawiciele służb ratunkowych, zgodnie stwierdzili, że pasażer nie miał żadnych szans na przeżycie. Mariusz T. zginął na miejscu, pozostawiwszy żonę oraz 6-letniego syna. Sprawca wypadku wyszedł z niego bez większych obrażeń.

W marcu 2001 roku Tomasz M. został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata.

Zobacz też: Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

Przedawnienie sprawy - po ilu latach?

12 lat po tragedii do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC wpłynęło roszczenie syna ofiary o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu doznanej krzywdy po stracie najbliższego członka rodziny. Firma uznała roszczenia za bezpodstawne, dlatego do akcji wkroczyli prawnicy, kierując sprawę do Sądu.

We wrześniu 2012 roku, po zbadaniu materiału dowodowego oraz wysłuchania relacji świadków zdarzenia, Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Marcina T. 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Ustalając stan faktyczny, Sędzia wziął pod uwagę opinie biegłych z zakresu psychologii, którzy stwierdzili, że po śmierci ojca u chłopca wystąpiły silne zaburzenia funkcjonowania, z którymi z racji wieku nie był sobie w stanie poradzić. Mimo upływu czasu, zaburzenia nie ustały, objawiając się m.in. poprzez apatię, nadwrażliwość, skrytość oraz powściągliwość, co w znacznym stopniu utrudnia Marcinowi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Sąd nie zgodził się również z argumentacją Ubezpieczyciela o rzekomym przedawnieniu sprawy, powołując się na art. 421 K.C., który oprócz standardowego, trzyletniego przedawnienia roszczeń deliktowych (wynikających z popełnienia czynu zabronionego), wydłuża termin przedawnienia do lat 20, w przypadku gdy szkoda wynikła z popełnienia zbrodni lub występku.

- Sprawca wypadku dopuścił się popełnienia występku z art. 177 § 2 Kodeksu Karnego i został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu na karę pozbawienia wolności. Wracając zatem do wspomnianego art. 421 K.C., nie można mówić o przedawnieniu sprawykomentuje mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk, której kancelaria reprezentowała Marcina T. przed Sądem.

Zobacz też: Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Wyrok Sądu Najwyższego

Pełnomocnicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie zgodzili się z argumentacją Sądu Okręgowego i w październiku 2013 roku wnieśli apelację od wyroku, domagając się oddalenia powództwa w całości. Jednak i tym razem spotkało ich rozczarowanie, bowiem Sąd Apelacyjny uznał wyrok poprzednika za w pełni uzasadniony.

W marcu 2014 roku Ubezpieczyciel raz jeszcze zakwestionował poprzednie postanowienia i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w Warszawie. Pod wątpliwość poddano zarówno podstawę prawną, na mocy której SO i SA wydały wyroki, jak i fakt, że śmierć ojca negatywnie odbiła się na rozwoju Marcina T. Ostatecznie sprawa została zakończona w listopadzie 2014, kiedy to Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi, tym samym przychylając się do postanowień swoich poprzedników.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama