reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Martwiąc się o swoje finanse na emeryturze, lub też chcąc bezpiecznie ulokować swoje oszczędności często napotykamy na „okazje” pozornie korzystnego ulokowania swojego kapitału. Wszystkie produkty i rozwiązania, które są nam oferowane przekonują nas „pewnym bezpieczeństwem i zyskiem”. Jak to działa w praktyce? Co przynosi największe zyski i co daje największe poczucie bezpieczeństwa?

Na podstawie danych statystycznych sprawdzono, że aż 60 proc. Polaków nie ufa instytucjom finansowym. Wolą swoje oszczędności przechowywać w miejscu, które znają najlepiej – we własnym domu. Aż 35 proc. Spośród inwestorów aktywnie oszczędzających zdecydowało się na ulokowanie swojego kapitału na rynku nieruchomości. Inwestowali w grunty i mieszkania pod wynajem. Kolejnym z popularnych aktywów jest giełda i różnego rodzaju fundusze, lokaty oraz złoto. Jednak te produkty nie są tak popularne jak jeszcze kilka lat temu. Wiele kontrowersji związanych ze sprzedawaniem polis, lokat zawierających dużo „drobnych druczków”, wysokich kosztów kredytów, inflacji oraz kryzysu gospodarczego zniechęciły nas do systematycznego i aktywnego inwestowania.

Gdzie zainwestować, by mieć bezpieczeństwo i zysk

Chcąc sprawdzić, która strategia inwestycyjna przyniosła największy zysk na koniec ubiegłego roku, warto zestawić stopy zwrotu uzyskane z inwestycji w lokatę, mieszkania i grunty rolne. Zamieszczony wykres ilustruje dochody, jakie uzyskał inwestor, który w 2002 roku ulokował kapitał w wysokości 100 000 zł w różnych aktywach.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

W przypadku gruntów rolnych zainwestowany kapitał zwrócił się po 4 latach (przy sprzedaży), w 2014 roku inwestycja była warta 717 568 zł. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem lub umieszczenie kapitału na lokacie przyniosło znacznie niższe zyski – odpowiednio 173 tys. zł oraz 168 tys. zł. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na występującą inflację, która w znaczny sposób pomniejsza zyski każdej inwestycji, zwłaszcza długoterminowej. W tym przypadku inflacja na przestrzeni 12 lat zmniejszyła zyski inwestorów aż o 33 tys. zł.

Jak widzimy powyżej szacunkowe stopy zwrotu z umieszczenia kapitału na lokacie, lub wynajmu mieszkania są zdecydowanie niższe od tych z inwestycji w grunty rolne. Ubiegłe lata pokazały znaczną dysproporcję co do wartości tych aktywów, jednak kryzys nie objął gruntów, które cechują swoją wartość jako stabilną, ciągłą oraz posiadającą równy wzrost. Zdaniem analityków rynkowych taka tendencja utrzyma się na dłużej.

Warto sprawdzić, która z prezentowanych dróg inwestycyjnych jest najbardziej intratna, ale także która z nich jest najbezpieczniejsza. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem to bardzo często chwilowe promocje, które powiązane są z innymi, dość kosztownymi produktami. Banki często zastrzegają wiele wymogów, które muszą zostać spełnione przez klienta, aby korzystać z tak wysokiego oprocentowania własnych depozytów (np. konieczność założenia konta w danym oddziale). Po wygaśnięciu promocji lokaty nie zawsze są intratne. Przy zakupie mieszkania należy liczyć się z wieloma kosztami jego utrzymania, które mogą być następstwem wydarzeń losowych, lub brakiem chętnych najemców. Dokonuje się optymistycznego założenia, że mieszkanie będzie miało lokatorów przez 10 miesięcy w roku, czy brakiem wpłaty od nieuczciwego lokatora i ewentualnymi kosztami egzekucyjnymi.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część I

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama