Kategorie

Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl
Martwiąc się o swoje finanse na emeryturze, lub też chcąc bezpiecznie ulokować swoje oszczędności często napotykamy na „okazje” pozornie korzystnego ulokowania swojego kapitału. Wszystkie produkty i rozwiązania, które są nam oferowane przekonują nas „pewnym bezpieczeństwem i zyskiem”. Jak to działa w praktyce? Co przynosi największe zyski i co daje największe poczucie bezpieczeństwa?

Na podstawie danych statystycznych sprawdzono, że aż 60 proc. Polaków nie ufa instytucjom finansowym. Wolą swoje oszczędności przechowywać w miejscu, które znają najlepiej – we własnym domu. Aż 35 proc. Spośród inwestorów aktywnie oszczędzających zdecydowało się na ulokowanie swojego kapitału na rynku nieruchomości. Inwestowali w grunty i mieszkania pod wynajem. Kolejnym z popularnych aktywów jest giełda i różnego rodzaju fundusze, lokaty oraz złoto. Jednak te produkty nie są tak popularne jak jeszcze kilka lat temu. Wiele kontrowersji związanych ze sprzedawaniem polis, lokat zawierających dużo „drobnych druczków”, wysokich kosztów kredytów, inflacji oraz kryzysu gospodarczego zniechęciły nas do systematycznego i aktywnego inwestowania.

Gdzie zainwestować, by mieć bezpieczeństwo i zysk

Chcąc sprawdzić, która strategia inwestycyjna przyniosła największy zysk na koniec ubiegłego roku, warto zestawić stopy zwrotu uzyskane z inwestycji w lokatę, mieszkania i grunty rolne. Zamieszczony wykres ilustruje dochody, jakie uzyskał inwestor, który w 2002 roku ulokował kapitał w wysokości 100 000 zł w różnych aktywach.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Reklama

W przypadku gruntów rolnych zainwestowany kapitał zwrócił się po 4 latach (przy sprzedaży), w 2014 roku inwestycja była warta 717 568 zł. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem lub umieszczenie kapitału na lokacie przyniosło znacznie niższe zyski – odpowiednio 173 tys. zł oraz 168 tys. zł. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na występującą inflację, która w znaczny sposób pomniejsza zyski każdej inwestycji, zwłaszcza długoterminowej. W tym przypadku inflacja na przestrzeni 12 lat zmniejszyła zyski inwestorów aż o 33 tys. zł.

Jak widzimy powyżej szacunkowe stopy zwrotu z umieszczenia kapitału na lokacie, lub wynajmu mieszkania są zdecydowanie niższe od tych z inwestycji w grunty rolne. Ubiegłe lata pokazały znaczną dysproporcję co do wartości tych aktywów, jednak kryzys nie objął gruntów, które cechują swoją wartość jako stabilną, ciągłą oraz posiadającą równy wzrost. Zdaniem analityków rynkowych taka tendencja utrzyma się na dłużej.

Warto sprawdzić, która z prezentowanych dróg inwestycyjnych jest najbardziej intratna, ale także która z nich jest najbezpieczniejsza. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem to bardzo często chwilowe promocje, które powiązane są z innymi, dość kosztownymi produktami. Banki często zastrzegają wiele wymogów, które muszą zostać spełnione przez klienta, aby korzystać z tak wysokiego oprocentowania własnych depozytów (np. konieczność założenia konta w danym oddziale). Po wygaśnięciu promocji lokaty nie zawsze są intratne. Przy zakupie mieszkania należy liczyć się z wieloma kosztami jego utrzymania, które mogą być następstwem wydarzeń losowych, lub brakiem chętnych najemców. Dokonuje się optymistycznego założenia, że mieszkanie będzie miało lokatorów przez 10 miesięcy w roku, czy brakiem wpłaty od nieuczciwego lokatora i ewentualnymi kosztami egzekucyjnymi.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część I

Czy zysk jest najważniejszy?

Nieruchomości rolne w ciągu ostatnich 12 lat zyskały na wartości 617 proc., a 45 proc. W ciągu 3 ostatnich lat.

Reklama

Ograniczona podaż, którą dodatkowo wzmacnia suburbanizacja i migracja społeczeństwa poza centrum miast przyczynia się do stałego wzrostu wartości gruntu rolnego. Towarzyszy jej rosnący popyt przy bardzo ograniczonej podaży gruntów, których nie da się koprodukować. Są ograniczonym, a co za tym idzie bardzo zyskownym dobrem. Jakie są prognozy? Specjaliści zauważają, że w stosunku do średniej europejskiej polska ziemia rolna jest niedoszacowana. W maju 2016 zostaną zniesione ograniczenia stanowiące o nabywaniu gruntów rolnych w Polsce przez obywateli i przedsiębiorców z Unii Europejskiej. W związku z tym można spodziewać się dużego wzrostu cen gruntów i ich masowego wykupu przez zagranicznych inwestorów.

Grunty rolne są znacznie tańsze od gruntów pod zabudowę, a odrolnienie i skokowe uzbrojenie działki znacznie podnosi jej wartość. Po zainwestowaniu w tanie grunty rolne po kilku latach możemy odsprzedać je z zyskiem. Przekształcając je otrzymamy kolejny skokowy wzrost ich wartości. Ponadto sprzedaż gruntu po 5 latach zwolniona jest z 19-procentowego podatku dochodowego.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część II

Czy najbezpieczniejszą inwestycją jest inwestycja w grunt?

Podpisywany w obecności notariusza akt notarialny przeniesienia własności daje ochronę przed utratą majątku i gwarantuje bezpieczeństwo własności. Stanowi zatem dobro ponadczasowe i namacalne. Ponadto nieruchomości są dziedziczone, a spadkobiercy nawet po kilkudziesięciu latach mogą odzyskać własność. Ziemia w przeciwieństwie do mieszkań nie wymaga stałego nadzoru, a koszty jej utrzymania są bliskie zeru. W przeciwieństwie do polis i lokat, o gruncie decydują sami jego posiadacze, a nie rygorystyczne instytucje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Czy do inwestycji potrzebny jest duży kapitał?

Pierwszym z zastrzeżeń jakie się pojawią jest kogo stać na podjęcie takiej inwestycji?

- Nie zawsze trzeba mieć duży kapitał, aby intratnie inwestować. Jeśli wybierzemy właściwy program inwestycyjny – każdy może stać się właścicielem gruntów. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości „wyłożenia” całości wymaganej do inwestycji kwoty. Kredyty też stają się coraz bardziej kłopotliwe i kosztowne. Dlatego, aby uniknąć konieczności wizyty w kolejnych placówkach bankowych i mając jednocześnie na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają innowacyjne, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu - istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł  miesięcznie nieoprocentowanych rat. Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup atrakcyjnego gruntu (należy pamiętać, że tylko ziemia rolna spełniająca określone kryteria - tj. dobra lokalizacja, możliwość przekształcenia etc. gwarantuje powodzenie inwestycji). W sytuacji, gdy nie ma pewności nawet co do świadczeń emerytalnych, należy dać każdemu szansę na zadbanie o własne bezpieczeństwo finansowe. – mówi Robert Tomaszewski, ekspert z Saveinvest

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Czy każdy może inwestować w nieruchomości?

Grunty są jedną z nielicznych w pełni bezpiecznych i zyskownych form inwestowania. Zawsze należy kierować się tezą, że inwestowanie nie jest domeną jedynie wybranych, a bezpieczeństwo lokowanego kapitału to sprawa kluczowa. Szukać należy zyskownych, bezpiecznych, ale przede wszystkim przejrzystych rozwiązań inwestycyjnych, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo finansowe. Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze produktu inwestycyjnego jest kierowanie się jedynie bieżącymi wydarzeniami na rynku (przedstawionymi na wykresach powyżej), a nie uważne śledzenie i dokładne przeanalizowanie długofalowej sytuacji danych aktywów. Chwilowe trendy takie jak polisa czy lokata okazują się nieopłacalne, natomiast koszty poniesione przy inwestycji w wynajem mieszkania mogą przewyższyć zakładane zyski. Warto zwrócić się w stronę alternatywnych dróg inwestycyjnych i w oparciu o statystyki zobaczyć, co daje namacalne zyski i gwarantuje bezpieczeństwo.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.