reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Dlaczego nie umiemy skutecznie oszczędzać pieniędzy? Jaki jest sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Na pewno należy sobie uświadomić, że kwota odłożonych pieniędzy nie zależy od naszych wydatków, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami psychologicznymi.

Coraz więcej osób, zamiast oszczędzać, swoje całe dochody przeznacza na bieżące potrzeby. Choć mogło by się wydawać, że jeśli ktoś skutecznie oszczędzać pieniądze - prawdopodobnie sporo zarabia, lub np. jest w posiadaniu dodatkowych dochodów lub miał, powiedzmy nadwyżkę finansową w danym okresie czasu.

Niestety, o tym ile pieniędzy mamy odłożonych na koncie oszczędnościowym często decydują różne czynniki socjologiczne. Wg wielu hipotez ludzie w cyklu swoje życia w swoich działaniach (nie tylko finansowych) do tego aby osiągnąć w miarę stały poziom konsumpcji na wszystkich etapach życia. Ludzie młodsi wg tej tezy -  żyją na kredyt, ponieważ nie zarabiają jeszcze wystarczająco dużo, mając jednocześnie nadzieję, że w przeciągu kilku następnych lat wszystko się zmieni.

Osoby w średnim wieku mają zazwyczaj wyższe zarobki w związku z czym stać ich na oszczędzanie. Zaczynają oszczędzać, by w wieku emerytalnym móc poddać konsumpcji odłożone przez siebie pieniądze. W Polsce największy odsetek osób, które posiadają oszczędności to grupa w wieku poniżej 34 roku życia. Starsze pokolenie nie kwapi się do oszczędzania. Niestety niestabilna gospodarka i niepewność finansowa powodują, że nie ufamy w większości oferowanych nam produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Bardzo ważną rolę w procesie oszczędzania odgrywają czynniki psychologiczne. Wg psychologów biznesu bardzo istotne przy determinacji w oszczędzaniu pieniędzy są wzorce i postawy wyniesione z domu.

Przykładowo:
- Jeśli nasi rodzice oszczędzali, nauczyliśmy się tego przez obserwację i w większości przypadków będziemy w stanie powielić ich zachowanie. - mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl  - bardzo istotna przy próbach oszczędzania jest również wiedza ekonomiczna".

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Praktycznie wszędzie można zaobserwować, że im większa wiedza z zakresu ekonomii, gospodarki, finansów, tym ludzie chętniej, a co za tym idzie skuteczniej oszczędzają. Często też przeszkodą w oszczędzaniu pieniędzy staje się brak wewnętrznej samokontroli.

- Wg specjalistów Saveinvest, jest to wciąż efekt dawnego niedosytu konsumpcyjnego. Ponoszone przez nas wydatki bardzo częstą mają charakter spontaniczny, niedokładnie przemyślany, co ogranicza w znacznym stopniu naszą zdolność do oszczędzania. Bardzo duża część społeczeństwa wydaje się także zupełnie bezradna w obliczu wyrafinowanej reklamy i sprytnej strategii marketingowej. Im łatwiej natomiast przychodzi nam samokontrola tym oszczędzanie jest dla nas mniej kłopotliwe, czy nawet uciążliwe. Jednym z rozwiązań może okazać się skorzystanie z takiego produktu finansowego, by wymagał zdeklarowania z góry ustalonych regularnych wpłat" - mówi Ekspert.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama