REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Dlaczego nie umiemy skutecznie oszczędzać pieniędzy? Jaki jest sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Na pewno należy sobie uświadomić, że kwota odłożonych pieniędzy nie zależy od naszych wydatków, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami psychologicznymi.

REKLAMA

Coraz więcej osób, zamiast oszczędzać, swoje całe dochody przeznacza na bieżące potrzeby. Choć mogło by się wydawać, że jeśli ktoś skutecznie oszczędzać pieniądze - prawdopodobnie sporo zarabia, lub np. jest w posiadaniu dodatkowych dochodów lub miał, powiedzmy nadwyżkę finansową w danym okresie czasu.

REKLAMA

Niestety, o tym ile pieniędzy mamy odłożonych na koncie oszczędnościowym często decydują różne czynniki socjologiczne. Wg wielu hipotez ludzie w cyklu swoje życia w swoich działaniach (nie tylko finansowych) do tego aby osiągnąć w miarę stały poziom konsumpcji na wszystkich etapach życia. Ludzie młodsi wg tej tezy -  żyją na kredyt, ponieważ nie zarabiają jeszcze wystarczająco dużo, mając jednocześnie nadzieję, że w przeciągu kilku następnych lat wszystko się zmieni.

Osoby w średnim wieku mają zazwyczaj wyższe zarobki w związku z czym stać ich na oszczędzanie. Zaczynają oszczędzać, by w wieku emerytalnym móc poddać konsumpcji odłożone przez siebie pieniądze. W Polsce największy odsetek osób, które posiadają oszczędności to grupa w wieku poniżej 34 roku życia. Starsze pokolenie nie kwapi się do oszczędzania. Niestety niestabilna gospodarka i niepewność finansowa powodują, że nie ufamy w większości oferowanych nam produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo ważną rolę w procesie oszczędzania odgrywają czynniki psychologiczne. Wg psychologów biznesu bardzo istotne przy determinacji w oszczędzaniu pieniędzy są wzorce i postawy wyniesione z domu.

Przykładowo:
- Jeśli nasi rodzice oszczędzali, nauczyliśmy się tego przez obserwację i w większości przypadków będziemy w stanie powielić ich zachowanie. - mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl  - bardzo istotna przy próbach oszczędzania jest również wiedza ekonomiczna".

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

REKLAMA

Praktycznie wszędzie można zaobserwować, że im większa wiedza z zakresu ekonomii, gospodarki, finansów, tym ludzie chętniej, a co za tym idzie skuteczniej oszczędzają. Często też przeszkodą w oszczędzaniu pieniędzy staje się brak wewnętrznej samokontroli.

- Wg specjalistów Saveinvest, jest to wciąż efekt dawnego niedosytu konsumpcyjnego. Ponoszone przez nas wydatki bardzo częstą mają charakter spontaniczny, niedokładnie przemyślany, co ogranicza w znacznym stopniu naszą zdolność do oszczędzania. Bardzo duża część społeczeństwa wydaje się także zupełnie bezradna w obliczu wyrafinowanej reklamy i sprytnej strategii marketingowej. Im łatwiej natomiast przychodzi nam samokontrola tym oszczędzanie jest dla nas mniej kłopotliwe, czy nawet uciążliwe. Jednym z rozwiązań może okazać się skorzystanie z takiego produktu finansowego, by wymagał zdeklarowania z góry ustalonych regularnych wpłat" - mówi Ekspert.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Na temat oszczędzania wypowiada się też wiele szkół psychoterapeutycznych. Przedstawiają swoje teorie, które wyjaśniają, dlaczego nie umiemy oszczędzać, lub dlaczego nasze oszczędzanie pieniędzy przybiera patologiczną formę. Wg nich poważne i dojrzałe podejście do pieniędzy wynika w dużej mierze z naszych doświadczeń z dzieciństwa. Wg tej tezy jeśli dorastamy w atmosferze zaufania i miłości nasze podejście do oszczędzania będzie mieć charakter pozytywny – będziemy widzieć sens wyrzeczeń a w przyszłej perspektywie prędzej czy później - zgromadzone pieniądze.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Skąpstwo, wg psychoanalityków jest rezultatem braku zaufania w kontaktach międzyludzkich w młodym wieku. Rodzi to poczucie niemożliwej do zapełnienia pustki, a to następnie pociąga za sobą potrzebę gromadzenia pieniędzy i ostrożne z nimi postępowanie. W takiej sytuacji pieniądze często stają się naszym jedynym celem w życiu. Sytuacje, w których oszczędzanie zaczyna mieć patologiczną formę zależy od wielu rzeczy np.: neurotycznej obawa o przyszłość i wynikającej z niej potrzeby bezpieczeństwa, a także poczucia niskiej wartości i przekonania, że tylko pieniądze zaspokoją wszystkie nasze potrzeby. Oszczędzanie staje się wtedy naszą obsesją, która może zdominować inne aspekty naszego życia. W wyniku tego nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Kwestię oszczędzania jak wynika z powyższego często determinuje ludzka psychika. Dlatego warto zacząć od pracy nad własną świadomością – należy zrozumieć, czemu tak naprawdę chcę oszczędzać, jakimi środkami dysponuję i jaki jest cel przyświeca mi w gromadzeniu dodatkowego kapitału.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA