REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

REKLAMA

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

REKLAMA

Opis zdarzenia

W sierpniu 2006 roku na trasie przejazdowej Kraków-Warszawa, kierujący ciężarówką z naczepą uderzył w samochód marki Peugeot, prowadzony przez 40-letniego Piotra W. W wyniku rozległych, wielonarządowych uszkodzeń ciała mężczyzna zmarł w szpitalu. Córki ofiary wystąpiły do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o przyznanie zadośćuczynienia. Sprawa zakończyła się w Sądzie.

Feralnego dnia, kierujący ciężarówką 37-letni Rafał L. – jak sam później przyznał – z powodu nacisków ze strony kierownictwa firmy spedycyjnej, śpieszył się z ładunkiem do Białegostoku. Widząc zmieniającą się sygnalizację świetlną, zbyt późno rozpoczął manewr hamowania i pojawił się na skrzyżowaniu już na czerwonym świetle, w efekcie czego z impetem uderzył w prawidłowo poruszającego się Peuegeot’a. Według relacji świadków, samochód osobowy został niemal zmieciony z powierzchni jezdni.

Przeczytaj także: Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Ciężko rannego Piotra W. natychmiast przetransportowano do najbliższego szpitala. Niestety, z powodu licznych obrażeń wewnętrznych, mężczyzna zmarł po kilku godzinach, pozostawiając w żałobie żonę oraz dwie, nastoletnie córki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochodzenie policyjne dowiodło, że prowadzony przez Rafała L. ciągnik siodłowy marki MAN nie spełniał warunków, dopuszczających go do ruchu lądowego. Analizy techników wykazały niesprawność układu hamulcowego. Pod wątpliwość poddano również mocno wyeksploatowane opony na jakich poruszał się pojazd.

W 2007 roku, kierowca ciężarówki został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na próbny okres pięciu lat.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Opinia ubezpieczyciela: „brak podstaw do wypłaty zadośćuczynienia”

Rok po tragedii firma ubezpieczeniowa, w której sprawca miał wykupioną polisę OC, przyznała matce oraz córkom zmarłego łącznie 80 tys. złotych, z powodu znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny.

W grudniu 2012 roku, za pośrednictwem Europejskiego Centrum Odszkodowań, rodzina zgłosiła do Ubezpieczyciela roszczenia z tytułu zadośćuczynienia na łączną kwotę 300 tys. złotych. Firma odmówiła wypłaty jakichkolwiek środków, tłumacząc że w tym przypadku roszczenie odszkodowawcze przysługuje jedynie poszkodowanemu. Sprawa została skierowana do Sądu.

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

REKLAMA

Regulacje prawne umożliwiające domaganie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, pojawiły się  w Polsce dopiero 3 sierpnia 2008 roku. Przedstawiciele Towarzystwa Ubezpieczeniowego, argumentowali przed Sądem, że skoro do wypadku doszło w 2006 roku, to nie ma podstaw do wypłaty środków. Innego zdania byli prawnicy rodziny.

- Zgodnie z aktualnym poglądem doktryny i orzecznictwa, najbliższemu członkowi rodziny zmarłego, przysługuje na podstawie art. 448 K.C. (w związku z artykułem 24 § 1 K.C.) zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu (czynu zabronionego), który miał miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 roku – tłumaczy Agnieszka Szymanek z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Sąd przyznał 240 000 zł zadośćuczynienia dla córek ofiary

Po zbadaniu materiału dowodowego oraz przesłuchaniu świadków i biegłych, Sąd nakazał Ubezpieczycielowi wypłatę 120 tys. zł dla każdej z córek zmarłego Piotra W. Jako podstawę prawną wskazano Uchwałę Sądu Najwyższego z dn 13 lipca 2011 (III CZP 32/11, OSNC 2012/110), na mocy której najbliżsi ofiar wypadków sprzed 3 sierpnia 2008 mają prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie.

Polecany produkt:  Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Firma Ubezpieczeniowa odwołała się od tej decyzji, jednak Sąd Apelacyjny w całości podzielił stanowisko poprzednika i decyzją z grudnia 2014 roku, podtrzymał wyrok.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Autor: Aleksander Biernacki, toktu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA