reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

Opis zdarzenia

W sierpniu 2006 roku na trasie przejazdowej Kraków-Warszawa, kierujący ciężarówką z naczepą uderzył w samochód marki Peugeot, prowadzony przez 40-letniego Piotra W. W wyniku rozległych, wielonarządowych uszkodzeń ciała mężczyzna zmarł w szpitalu. Córki ofiary wystąpiły do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o przyznanie zadośćuczynienia. Sprawa zakończyła się w Sądzie.

Feralnego dnia, kierujący ciężarówką 37-letni Rafał L. – jak sam później przyznał – z powodu nacisków ze strony kierownictwa firmy spedycyjnej, śpieszył się z ładunkiem do Białegostoku. Widząc zmieniającą się sygnalizację świetlną, zbyt późno rozpoczął manewr hamowania i pojawił się na skrzyżowaniu już na czerwonym świetle, w efekcie czego z impetem uderzył w prawidłowo poruszającego się Peuegeot’a. Według relacji świadków, samochód osobowy został niemal zmieciony z powierzchni jezdni.

Przeczytaj także: Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Ciężko rannego Piotra W. natychmiast przetransportowano do najbliższego szpitala. Niestety, z powodu licznych obrażeń wewnętrznych, mężczyzna zmarł po kilku godzinach, pozostawiając w żałobie żonę oraz dwie, nastoletnie córki.

Dochodzenie policyjne dowiodło, że prowadzony przez Rafała L. ciągnik siodłowy marki MAN nie spełniał warunków, dopuszczających go do ruchu lądowego. Analizy techników wykazały niesprawność układu hamulcowego. Pod wątpliwość poddano również mocno wyeksploatowane opony na jakich poruszał się pojazd.

W 2007 roku, kierowca ciężarówki został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na próbny okres pięciu lat.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Opinia ubezpieczyciela: „brak podstaw do wypłaty zadośćuczynienia”

Rok po tragedii firma ubezpieczeniowa, w której sprawca miał wykupioną polisę OC, przyznała matce oraz córkom zmarłego łącznie 80 tys. złotych, z powodu znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny.

W grudniu 2012 roku, za pośrednictwem Europejskiego Centrum Odszkodowań, rodzina zgłosiła do Ubezpieczyciela roszczenia z tytułu zadośćuczynienia na łączną kwotę 300 tys. złotych. Firma odmówiła wypłaty jakichkolwiek środków, tłumacząc że w tym przypadku roszczenie odszkodowawcze przysługuje jedynie poszkodowanemu. Sprawa została skierowana do Sądu.

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Regulacje prawne umożliwiające domaganie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, pojawiły się  w Polsce dopiero 3 sierpnia 2008 roku. Przedstawiciele Towarzystwa Ubezpieczeniowego, argumentowali przed Sądem, że skoro do wypadku doszło w 2006 roku, to nie ma podstaw do wypłaty środków. Innego zdania byli prawnicy rodziny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama