reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Niedozwolone klauzule w umowach z bankiem

Niedozwolone klauzule w umowach z bankiem

Tylko 20% kredytobiorców czyta umowy które podpisują z bankiem - wynika z badań konsumenckich. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto sprawdzić czy nie ma w niej tzw. klauzul niedozwolonych. Zobacz jakie niezgodne z prawem klauzuje mogą zawierać umowy oferowane przez bankami.

Z licznych sondaży konsumenckich wynika, że tylko 20 proc. kredytobiorców czyta zawierane z bankami umowy przed złożeniem na nich swojego podpisu. Warto jednak uważnie przejrzeć zawarte tam postanowienia i sprawdzić, czy nie zawierają niezgodnych z prawem rozporządzeń. Mowa o klauzulach zakazanych, czyli zapisach, które zostały uznane przez prawomocny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) za niedozwolone. W związku z tym nie mają one żadnej mocy wiążącej.

Niedozwolone klauzule stosowane przez banki

W rejestrze klauzuli niedozwolonych sporządzonym przez Urząd Ochrony  Konkurencji i Konsumentów widnieje osiem wpisów dotyczących opłat za monity (wezwanie do zapłaty) oraz inne działania windykacyjne banków. SOKiK poddał w wątpliwość m.in. zobowiązanie kredytobiorcy do uiszczenia na rzecz banku zapłaty z tytułu wysłania monitów-15 zł.; za windykacyjne wizyty terenowe – 110zł.; wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego – 70zł.; oraz opłaty administracyjnej za pozyskiwanie danych (uzależnione od rzeczywistych kosztów) 20-50zł. Sąd uznał, że bank dopuścił się uchybień i nie określił wystraczająco dokładnie częstotliwości dokonywania poszczególnych czynności. Wysokość stawek oraz fakt, że obejmowały czynności, które nie generowały dodatkowych kosztów, gdyż nie należały one do obowiązków pracowników, również zostały zakwestionowane przez SOKiK.

Zabronione zostały również przez sąd praktyki banków pozwalające na zmianę wysokości oprocentowania, gdy dochodzi do zmiany parametrów finansowych w kraju, którego waluta jest podstawą indeksacji (Szwajcaria).  W efekcie bank nie może zmienić oprocentowania opierając się na zmianach wskaźników w tym kraju.

W jednym z zakwestionowanych przez SOKiK przepisów bank poczynił zastrzeżenie, że mógł ponieść, lub też obniżyć oprocentowanie w przypadku zmiany stawki WIBOR, czy przykładowo stopy redyskonta weksli NBP. W mniemaniu SOKiK stanowiło to zbyt dużą dowolność, ponieważ mogło np. skutkować brakiem zmiany w oprocentowaniu w przypadku obniżki parametrów. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddał również w wątpliwość zobowiązanie konsumentów do zawiadamiania banku o istotnej zmianie w ich sytuacji majątkowej i  finansowej. W takim przypadku nie wiadomo bowiem, co jest istotną zmianą. W rejestrze znajdują się także zapisy  zobowiązujące kredytobiorców do operatu szacunkowego kredytowanej nieruchomości na ich koszt. 

Zobacz  także: Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 1

Zobacz  także:  Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 2

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama