reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak wydawać pieniądze, by do nas wróciły?

Jak wydawać pieniądze, by do nas wróciły?

Rzeczy luksusowe bywają nie tylko spełnieniem naszych marzeń, mogą też być lokatą kapitału. Jako lokata kapitału świetnie sprawdzają się samochody, kolekcjonerskie, rzadkie automobile. Inną świetną inwestycją są działa sztuki i wina. Zobacz dlaczego.

Samochód osobowy Chevrolet, model montowany w Polsce w latach 1937 – 1938. Na zdjęciu samochód z tablicą rejestracyjną z Warszawy. Fot. Chevrolet

Samochód, zegarek czy butelka wina – te artykuły kojarzą się raczej z konsumpcją i wydawaniem pieniędzy niż z powiększaniem majątku. Okazuje się jednak, że właśnie dzięki takim aktywom bogaci stają się jeszcze bogatsi.

Któż nie chciałby mieć domu pełnego dzieł sztuki, drogiego samochodu w garażu, piwniczki pełnej dobrych alkoholi, a na ręku nosić ekskluzywny zegarek. Większość z nas nie miałaby nic przeciwko. Jednak dobra luksusowe mogą być nie tylko spełnieniem naszych skrytych pragnień i zaspokajać naszą próżność, ale stanowić także świetną lokatę kapitału. Takich informacji dostarczają nam dane firmy Knight Frank.

Cztery kółka w portfelu

Wśród dóbr luksusowych jako lokata kapitału świetnie sprawdzają się samochody. Oczywiście mówimy tu o kolekcjonerskich, rzadkich automobilach, a nie o pojazdach masowo sprzedawanych w polskich salonach. Te według firmy Knight Frank podrożały średnio o 111 proc. w ciągu ostatnich 5 lat i aż o 469 proc. w przeciągu 10 lat. W sierpniu tego roku sprzedano również najdroższy samochód na świecie. Jest nim jeden z 33 wyprodukowanych Ferrari 250 GTO z 1962 r. Auto zostało zlicytowane na aukcji organizowanej przez Bonhams za bagatela 38 mln dolarów.

- Ostatni rok ze wzrostem wartości indeksu o prawie 45 proc. był po prostu niesamowity. W obecnym spodziewam się zobaczyć bardziej typowy i zrównoważony poziom wzrostu. Jak do tej pory ceny podniosły się już o 12 proc. – mówi Dietrich Hatlapa, twórca Historic Automotive Group International (HAGI) TOP Index, monitorującego ceny topowych pojazdów kolekcjonerskich. Według zgromadzonych przez niego danych w ciągu ostatniego roku najlepiej jako lokata kapitału sprawdziły się samochody marki Porsche, które zdrożały o 24,2 proc. Rosła jednak także cena Ferrari (9,7 proc.) oraz Mercedesów (5,6 proc.)

Sztuka inwestowania

Kolejną dobrą inwestycją w ostatnich latach były dzieła sztuki. Według danych Knight Frank w ciągu ostatniego roku można było na nich zarobić 5 proc., a w ciągu 10 lat aż 226 proc. Najlepiej radziły sobie w tym dłuższym okresie dzieła sztuki nowoczesnej, które podrożały o 286 proc. Tuż za nimi były prace impresjonistów ze wzrostem wartości o 274 proc. oraz artystów współczesnych z wynikiem 233 proc. Ostatnie lata również na tym rynku owocowały w wiele rekordów aukcyjnych. Bite były zarówno te dla poszczególnych artystów, segmentów jak i dla całego rynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama