REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnik i windykator - co ich dzieli, co łączy?

REKLAMA

Dłużnik windykator to dwie zupełnie odmienne funkcje. Zadaniem windykatora jest odzyskanie pieniędzy dla wierzyciela, dłużnika natomiast - oddanie długu.

REKLAMA

Pożyczając pieniądze w banku, firmie pożyczkowej, od przyjaciela czy kogoś z rodziny, dłużnik obliguje się do zwrotu otrzymanej kwoty. Podpisuje umowę lub składa stosowne deklaracje, w których obliguje się do wywiązania się ze swoich zobowiązań. Podpis staje się równoznaczny z obietnicą „tak, oddam te pieniądze”. Czas jednak mija i nadchodzi moment spłaty. A ponieważ życie przewrotnym bywa, po drodze wiele zdarzyć się może - utrata pracy, choroba, święta, wakacyjny wyjazd, a czasem zwykła „zachcianka”, która pozwala nadążyć za trendami mody i wyposażyć się w najnowszy model smartfona lub lepszy od sąsiada samochód. Nagle okazuje się, że konto świeci pustkami, nie wystarcza na wszystkie opłaty i trzeba „zacisnąć pasa”. Dłużnik łamie więc złożoną wcześniej obietnicę - nie płaci pierwszej, drugiej i kolejnej raty. A potem dzwoni windykator…

Nierozsądne decycje dłużników

REKLAMA

O tym, że dłużnik często postępuje nierozsądnie (z różnych powodów) i niestety ze szkodą nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny, paradoksalnie najlepiej wie windykator. Pożyczanie pieniędzy na gadżety nie należące do kategorii produktów pierwszej potrzeby, podczas gdy stan konta jawnie wskazuje na brak oszczędności, to jeden z częściej popełnianych błędów. Drugi, to zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. Mówiąc wprost, nadmierne zadłużanie się najczęściej spowodowane jest brakiem powściągliwości w rozbuchanym konsumpcjonizmie lub, w chwili nie radzenia sobie z różnego rodzaju zadłużeniami, zaciąganie w panice kolejnych kredytów.

Windykator doskonale zdaje sobie sprawę z działania wszystkich mechanizmów, które kierują ludźmi i pchają ich w spiralę zadłużenia. „Świadomość tych procesów oraz podstaw decyzji płatniczych podejmowanych przez dłużników pomaga lepiej zrozumieć windykatorowi ich sytuację. Owszem, często można zarzucić dłużnikowi brak racjonalnego myślenia, ale po co? Zagubionej osobie w żadnym wypadku to nie pomoże.” – komentuje Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Windykator wie doskonale, co dłużnik sądzi na jego temat

Dłużnik, z reguły unika windykatora jak ognia. Dlaczego? Bo wie, że zrobił źle? Bo boi się, że będzie musiał ponieść konsekwencje swoich decyzji? Niekoniecznie. Byłoby tak, gdyby wierzył, że jego celem jako dłużnika jest spłata zobowiązania w terminie i zgodnie z ustalonymi warunkami. Najczęściej jednak przyjmuje narzuconą mu przez społeczeństwo rolę - osoby, której celem jest oszukanie wierzyciela i zwlekanie z płatnościami. Wkracza więc na barykadę. Ale czy słusznie? Prawdą jest, że zazwyczaj pojawienie się windykatora na ścieżce życiowej dłużnika wiąże się z wkroczeniem w strefę komfortu dłużnika. Nie dzieje się tak jednak po to, by toczyć bój na wspomnianej barykadzie. Windykator pojawia się po to, by uświadomić dłużnikowi, że utracił w pewnym momencie kontrolę nad swoim budżetem i po to, by pomóc wkroczyć na ścieżkę właściwego, racjonalnego postępowania. Dzwoni i pisze po to, by uświadomić dłużnikowi konsekwencje błędnych decyzji i ustrzec jego i jego rodzinę przed dalszym pogrążaniem się w spirali zadłużenia. Windykator za każdym razem liczy na to, że uda mu się porozumieć z dłużnikiem od razu. Im szybciej ten proces zacznie postępować, tym lepiej dla osoby zadłużonej. Czas jest tu czynnikiem, który ma ogromne znaczenie.

O dawaniu kolejnej szansy

Każdy zasługuje na drugą szansę. Dłużnik też. Nawet taki, który błędnie wierzy w swoją „negatywną misję”, czyli tak długo nie płacić, jak tylko się da. Windykacja to obszar, w którym mamy do czynienia z pracą na „żywym organizmie”. Do tego oczywiście dochodzą emocje, czasem nieprzewidziane reakcje. Czy osoba, która popadła w spiralę zadłużenia zasługuje na kolejną szansę? Oczywiście! To nie popełnione błędy świadczą o człowieku, lecz motywacja do ich naprawy.  Czy dłużnik, który uporał się ze swoimi długami popełni ten sam błąd ponownie? „Być może. Windykacja to proces. Przeprowadzona w sposób profesjonalny pozwala, po jej zakończeniu, odczuć przez dłużnika ulgę. Pozwala wyjść dłużnikowi z wiedzą, której dotychczasowy brak spowodował poważne konsekwencje. To, co się zadzieje później, zależy już tylko od tej osoby.” – odpowiada Krzysztof Matela.

Zobacz też:

Jak wydawać pieniądze, by do nas wróciły

Co to jest pełnomocnictwo? Jak je ustanowić, żeby było ważne

EGB Investments S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA