reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

Większość europejskich banków centralnych regularnie publikuje statystyki dotyczące średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. Na podstawie dostępnych informacji  można sprawdzić, czy odsetki płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

W sierpniu tylko Węgrzy zaciągali „droższe” kredyty

Dane Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych pozwalają na porównanie oprocentowania nowych „hipotek” (patrz poniższy wykres). Do analizy można zakwalifikować wszystkie państwa, które spełniają dwa warunki – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze kryterium to dobrze rozwinięty rynek kredytów hipotecznych. Istotna jest też dostępność danych na temat średniego oprocentowania kredytów. Niestety, większość banków centralnych nie udostępniła jeszcze wyników z września bieżącego roku.   

Krajowe banki oferują tylko kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Dlatego informacje pochodzące z innych państw muszą dotyczyć właśnie takich produktów. Po porównaniu odpowiednich danych można stwierdzić, że Polska cechuje się relatywnie wysokim oprocentowaniem nowych „hipotek” (5,29% w sierpniu 2014 r.). Wyższy wynik (5,64%) odnotowano tylko na Węgrzech. W pozostałych dwudziestu krajach średnie stawki oprocentowania nowych kredytów były znacznie niższe. Wśród dwudziestu dwóch porównanych państw pozytywnie wyróżnia się Finlandia (wynik: 1,76%), Luksemburg (1,89%), Austria (2,25%) Estonia (2,37%) oraz Litwa (2,39%).

Wysokość oprocentowania nowych kredytów hipotecznych jest uzależniona od poziomu stóp procentowych. Przed wyciągnięciem dalszych wniosków trzeba wziąć pod uwagę ten bardzo istotny czynnik.  

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

Krajowe marże (wbrew pozorom) nie są wygórowane

Informacje z poniższej tabeli rzucają nowe światło na analizowaną kwestię. Dzięki tym danym można stwierdzić, że w sierpniu 2014 r. Polska cechowała się zdecydowanie najwyższym poziomem głównej stopy procentowej (2,50%) – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dość zbliżony wynik (2,10%) odnotowano tylko na Węgrzech. We wszystkich pozostałych krajach główne stopy procentowe nie przekraczały 0,50% (dane z sierpnia b.r.).

Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych tłumaczy, dlaczego polskie i węgierskie „hipoteki” były znacznie droższe od innych kredytów. Po wykonaniu dodatkowych obliczeń okazuje się, że w sierpniu b.r. krajowe banki stosowały marżę na poziomie 2,64%. Ta średnia i szacunkowa wartość została wyznaczona na podstawie kwartalnej stopy rynku międzybankowego (WIBOR - 3M). Przybliżoną marżę krajowych banków można porównać z wynikami obliczonymi dla innych krajów. Na tym tle polska stawka nie prezentuje się najgorzej. Trzeba zwrócić uwagę, że wyniki z jedenastu państw (m.in. Czech, Słowacji, Słowenii, Łotwy i Węgier) są znacznie wyższe. Rodzimi nabywcy mieszkań z zazdrością mogą spoglądać na średnie marże, które są naliczane w Finlandii (1,57%), Luksemburgu (1,70%), Austrii (2,06%), Estonii (2,18%) i na Litwie (2,06%). Powodów do zadowolenia nie mają kredytobiorcy z Węgier (wynik: 3,49%), Wielkiej Brytanii (3,89%) oraz Danii (4,15%). Wszystkie podane wartości dotyczą kredytów udzielanych w krajowych walutach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama