| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy warto podpisywać intercyzę?

Czy warto podpisywać intercyzę?

Intercyza to dokument podpisywany przed zawarciem małżeństwa, który pozwala na rozszerzenie lub ograniczenie ustawowej wspólnoty majątkowej, a także na ustanowienie całkowitej rozdzielności majątkowej. W większości krajów europejskich nie wprowadza się wspólnoty majątkowej, a rozdzielność majątków jest ustrojem ustawowym. Jakie zalety niesie za sobą podpisanie intercyzy? Jakie może mieć intercyza?

Czym w ogóle jest intercyza?

Termin intercyza nie jest terminem prawniczym, jednak powszechne używanie tego sformułowania stosuje się na określenie umowy spisywanej przed ślubem, której postanowienia wchodzą w życie w dniu ślubu. Czasami słowo intercyza wykorzystuje się do opisu umowy wprowadzającej rozdzielność majątkową zawartej już po ślubie. Istnieje kilka rodzajów intercyzy, w zależności od potrzeb małżonków. Mają oni prawo do rozszerzenia wspólności majątkowej wprowadzonej ustawowo lub do jej pomniejszenia. Mogą także zupełnie zredukować majątek wspólny. Rozszerzenie wspólności majątkowej praktycznie wyklucza istnienie majątków osobnych małżonków, chociaż mogą tu zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Ograniczenie albo zniesienie wspólności majątkowej ma za zadanie prowadzić do pomniejszenia lub całkowitego zniesienia majątku wspólnego obojga małżonków. Wówczas każdy z małżonków osobiście odpowiada za swój majątek i dysponuje nim bez konieczności uzyskania zgody drugiego z nich. Istnieje także rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków – za dorobek uznaje się wówczas  wzrost wartości majątku, który nastąpił po podpisaniu intercyzy. W razie rozwodu oblicza się dorobek każdego z małżonków i dąży do wyrównania tak, aby dorobki wynosiły tyle samo dla obojga. Takie ujęcie kwestii dochodów w trakcie trwania małżeństwa pozwala na większe zabezpieczenie tego ze współmałżonków, który mniej zarabia lub nie zarabia w ogóle.

Zobacz także: Podział majątku w konkubinacie

Bez intercyzy – co jest uznawane za majątek wspólny?

Gdy nie podpisuje się intercyzy, w dniu zawarcia małżeństwa powstanie między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, co oznacza, że od tego dnia wszystko, co zostanie nabyte w trakcie małżeństwa uznawane jest za majątek wspólny. Oprócz majątku wspólnego mamy do czynienia z majątkiem osobistym żony i majątkiem osobistym męża, w skład których wchodzą między innymi: wszystko, co zostało nabyte przed ślubem, spadki i darowizny, prawa niezbywalne, prawa autorskie oraz osobiste przedmioty majątkowe.

Jakie są zalety intercyzy?

Za zaletę intercyzy można uznać przede wszystkim możliwość samodzielnego zarządzania własnym majątkiem. Na podpisanie tego typu dokumentu często decydują się osoby posiadające własną działalność – tym samym jednocześnie mają pewność, że nawet na wypadek rozwodu firma nadal będzie wyłącznie ich własnością, a w razie ogłoszenia upadłości i spłacania ewentualnych długów, ta druga osoba nie zostanie nimi obciążona. Intercyza jest także dobrym wyjściem wtedy, gdy jeden z małżonków przed rozpoczęciem trwania związku małżeńskiego posiada długi – wówczas współmałżonek nie musi ich spłacać.

Wady intercyzy

Należy pamiętać, że intercyza wpływa na zdolność kredytową małżonków i często może uniemożliwić wzięcie dużego kredytu, na przykład na mieszkanie. Podpisanie intercyzy nie pozwala także na wspólne rozliczanie podatku dochodowego.

Zobacz także: Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »