reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Z dniem zawarcia związku małżeńskiego rozpoczyna się tak zwana wspólność ustawowa. Od tego momentu wszystkie dobra materialne, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości nabyte przez małżonków będą uznawane za majątek wspólny obojga. Wspólność ta może ustać w wyniku śmierci jednego z małżonków lub w wyniku rozwodu. Oprócz tego możliwe jest ustanie wspólności jeszcze w trakcie trwania związku. Jak przygotować wniosek o podział majątku wspólnego i kiedy można go złożyć?

Wspólność majątkowa w małżeństwie

Wspólność majątkowa rozpoczyna się w dniu zawarcia związku małżeńskiego – od tego dnia wszystkie dobra nabywane przez małżonków będą uważane za majątek wspólny obojga. Wspólność tę można znieść poprzez podpisanie intercyzy, jednak z reguły nowożeńcy nie decydują się na takie rozwiązania. Momentem zakończenia wspólności jest śmierć jednego z małżonków albo rozwód. W trakcie trwania małżeństwa wspólność może ustać tylko w wyniku: orzeczenia o separacji, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia jego upadłości, orzeczenia sądu wprowadzającego rozdzielność majątkową, zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej lub rozwiązania umownej wspólności majątkowej z woli małżonków. W innych sytuacjach uznaje się, że wspólność ta trwa do momentu jej ustania i jest bezudziałową wspólnością łączną małżonków. Takie ujęcie kwestii wspólności oznacza także konieczność zarządzania majątkiem ze współmałżonkiem, a nie indywidualnie. Dopiero po ustaniu wspólności można dokonać podziału majątku, a co za tym idzie, kierować kwestiami finansowymi bez porozumienia z mężem lub z żoną.

Jak przygotować i gdzie złożyć wniosek o podział majątku?

Przeważnie majątek wspólny dzielony jest po połowie pomiędzy małżonków, jeśli jednak jedno z nich wniosło więcej do majątku wspólnego, może wnieść o nierówny podział – wówczas musi swoją prośbę umotywować realnymi dowodami pokazującymi jego większy wkład. Najlepiej przedstawić opinie świadków, rachunki i faktury. We wniosku powinny się przede wszystkim znaleźć informacje o tym, co stanowi majątek wspólny. Jeśli jest to nieruchomość, konieczne będzie uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, w przypadku innych elementów majątku – dowody na prawo własności. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ustanie wspólności majątkowej, na przykład wyrok orzekający o rozwodzie lub małżeńską umowę majątkową. Wniosek o podział majątku powinno się złożyć w sądzie rejonowym adekwatnym do miejsca położenia majątku. Jeżeli wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, w sądzie właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania zmarłego. Opłata za wniesienie wniosku wynosi 1000 zł i jest opłatą stałą. W sytuacji gdy obie strony są zgodne co do podziału majątku, opłata ta zostaje obniżona do 300 zł.

Zobacz także:  Podział majątku w konkubinacie

Zobacz także:  Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Zobacz także: Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama