reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które nie może utrzymywać się samo – dotyczy to nie tylko dzieci niepełnoletnich, lecz także studiujących lub nie posiadających zawodu umożliwiającego pracę zarobkową – zgodnie z artykułem 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niektórych wypadkach rodzic może się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak napisać pozew o uchylenie alimentów?

Rodzice są zobowiązani utrzymywać dziecko do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletniości lub do czasu usamodzielnienia finansowego – jeśli dziecko studiuje, rodzice powinni nadal na nie łożyć. Takie samo postępowanie dotyczy obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy można wystąpić o uchylenie alimentów?

Rodzic ma prawo w niektórych sytuacjach wystąpić o uchylenie alimentów. Za takie sytuacje uznaje się: posiadanie przez dziecka majątku, z którego mogłoby zaspokajać swoje potrzeby finansowe, sytuację znacznego uszczerbku stanu finansowego rodziców w przypadku dalszego płacenia alimentów, uchylania się przez dziecko od obowiązku samodzielnego utrzymania się – na przykład umyślne spowodowanie powtarzania roku na studiach albo niechęć do znalezienia pracy zarobkowej – oraz stan, w którym domaganie się alimentów jest sprzeczne z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.

Dziecko nie ma prawa domagać się od rodziców alimentów, jeśli nie studiuje i nie podejmuje pracy zarobkowej oraz jeśli kilkakrotnie powtarza poszczególne lata studiów – to sugeruje, że nie chce się uniezależnić finansowo i celowo postępuje tak, aby jak najdłużej dostawać pieniądze od rodziców.

Co powinno się znaleźć w pozwie o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów można złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale spraw rodzinnych i spraw nieletnich właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. Ważne jest aby złożyć pozew w dwóch egzemplarzach. Opłata za wniesienie sprawy wynosi 5% wartości przedmiotu sporu obliczanej jako suma alimentów za okres dwunastu miesięcy.

Zmiana stosunków a obowiązek alimentacyjny

Oprócz zmiany wysokości obowiązku alimentacyjnego lub zniesienia tego obowiązku w ogóle na podstawie wyraźnej niechęci dziecka do usamodzielnienia się, można wnieść także o zmianę lub zniesienie alimentów ze względu na tak zwaną zmianę stosunków. Za zmianę stosunków uznaje się zmianę okoliczności, od których zależy ustalenie obowiązku alimentacyjnego, na przykład zmianę wysokości dochodów rodzica, jego stanu zdrowia albo uzyskiwanie przez dziecko własnych dochodów. Wówczas sąd ma prawo wydać wyrok obniżający wysokość alimentów, zasądzający zniesienie alimentów albo ograniczenie czasu, w którym będą wypłacane.

Zobacz też: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz też: Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama