reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ulga mieszkaniowa w 2014 roku

Ulga mieszkaniowa w 2014 roku

Ulga mieszkaniowa przysługuje tym, którzy chcą sprzedać nieruchomość kupioną po 2008 roku. Co istotne, do ulgi nie mają prawa osoby oddające nieruchomość jako darowiznę lub inną korzystają z innych bezpłatnych form zbycia. Na co można wykorzystać tak zwaną ulgę mieszkaniową?

Ogólna zasada wyrażona w ustawie o PIT, twierdzi, że sprzedaż nieruchomości przed upływem okresu pięciu lat od jej zakupu – liczone od końca roku kalendarzowego nabycia –obciążona jest podatkiem. Ulga mieszkaniowa obejmuje tych, którzy sprzedają nieruchomość kupioną po 2008 roku, czyli przed upływem ustawowych pięciu lat, pod warunkiem wydatkowania uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowym obwarowaniem prawnym jest konieczność wykorzystania tego przychodu w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Spełnienie tych trzech warunków – sprzedaży, celu przeznaczenia pieniędzy z tej sprzedaży i czasu ich wykorzystania uprawnia podatnika do ulgi.

Czym są cele mieszkaniowe?

Za cele mieszkaniowe uznaje się wydatki poniesione na kupno budynku mieszkalnego, jego części stanowiącej odrębny lokal albo udziałów w tym budynku oraz na nabycie gruntów, udziału w gruncie, prawa wieczystego do gruntu lub udziału w tym prawie. Do takich wydatków zalicza się również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego skupionego w spółdzielni mieszkaniowej lub także udziału w prawie, kupno gruntu pod budowę budynku mieszkalnego albo udziału w takim gruncie nawet jeśli rozpoczęto już na nim prace budowlane. Podatnik ma możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej także w przypadku zakupu gruntu nieposiadającego kwalifikacji gruntu budowlanego, jeśli ta kwalifikacja zostanie zmieniona w okresie dwóch lat od zbycia wcześniej posiadanej nieruchomości. Ustawa przewiduje również wykorzystanie pieniędzy ze zbycia lokalu mieszkalnego na remont, rozbudowę przebudowę lub nadbudowę innego lokalu, w tym także na przebudowę, remont, rozbudowę z lokalu niemieszkalnego na mieszkalny.

Pieniądze uzyskane ze zbycia nieruchomości muszą zostać wykorzystane na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Czy można wykorzystać ulgę mieszkaniową na spłatę kredytu?

Prawo zakłada także możliwość wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu i odsetek, nawet jeśli kredyt został zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości. Takie sformułowanie pozwala na łatwiejsze uzyskanie ulgi mieszkaniowej.

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Zobacz też:  Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama