reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Od pierwszego lutego wprowadzono zmiany w emeryturach – w tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy, który potrwa do trzydziestego października tego roku. W tym czasie określony zostanie mechanizm przekazania środków zgromadzonych dotychczas w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmieni się także wiek emerytalny, w tym wiek emerytalnych kobiet nauczycielek. Dodatkowo ZUS planuje strategię rozwoju tak, aby skutecznie zwiększać zaufanie klientów.

Strategia rozwoju ZUS a emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010–2012 rozpoczął realizowanie strategii rozwoju, która miała za zadanie zwiększyć zaufanie klientów do instytucji, co podobno udało się wykonać – z badań wynika, że wzrosła satysfakcja klientów i poziom społecznej akceptacji działań ZUS. W związku z tym zaplanowano kontynuowanie zmian w latach 2013–2015. ZUS ma przede wszystkim stawiać na łatwiejszy kontakt z klientem poprzez usprawnienie tradycyjnej formy obsługi oraz zwiększenie stopnia elektronizacji w tej sferze. Ponadto nowe technologie mają wpłynąć na upowszechnianie się informacji o ubezpieczeniach społecznych i formach działania samej instytucji, co w konsekwencji ma powodować większą politykę edukacyjną i informacyjną społeczeństwa oraz poprzez wiedzę zwiększyć zaufanie do instytucji. ZUS planuje również optymalizację procesów i dostosowanie zasobów do wprowadzanych zmian – z założenia dzięki temu zadania będą realizowane szybciej i efektywniej. Trudno jednak powiedzieć, czy wpłynie to na same emerytury.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Wiek emerytalny w 2015 roku

W związku ze stopniowym wzrostem wieku emerytalnego wprowadzonego przez ustawę z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która to ustawa zrównuje wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn ustalając go na sześćdziesiąt siedem lat, w 2015 roku wiek emerytalny dla kobiet będzie wynosił 60 lat i siedem miesięcy, a dla mężczyzn 65 lat i siedem miesięcy. Wyrównanie do 67 lat ma nastąpić w przypadku mężczyzn dopiero w 2020 roku, a w przypadku kobiet w 2040 roku.

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w 2015 roku

Zmiany dotknął także nauczycieli, którzy do tej pory mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury w wieku 55 lat. Dodatkowymi warunkami były: 20 lat pracy w szkole, a 30 lat pracy w ogóle i rozpoczęcie pracy w szkole przed 1 stycznia 1999 roku. Jeszcze w tym roku na wcześniejszą emeryturę mogą odejść nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat. W latach 2015–2024 wiek emerytalny mężczyzn zostanie wydłużony do 60 lat, natomiast wiek emerytalny kobiet pozostanie bez zmian. Dopiero w okresie 2025–2032 zwiększany będzie wiek emerytalny nauczycieli dla obu płci.

Zobacz także:  Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama