REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach społecznych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw jeżeli ubezpieczony będzie miał zagwarantowaną minimalną podstawę wysokości zasiłku chorobowego nawet gdy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Co jeszcze zmieni się w kwestii zasiłków chorobowych od 2015 roku?

Kiedy ubezpieczony nabywa prawa do zasiłku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe przez trzydzieści dni w sposób nieprzerwany – w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, lub przez dziewięćdziesiąt dni w sposób nieprzerwany – jeśli są ubezpieczeni dobrowolnie. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem, który wydarzył się w pracy albo w drodze do niej. Prawo to posiadają absolwenci szkół lub szkół wyższych objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu dziewięćdziesięciu dni od momentu uzyskania dyplomu, osoby ubezpieczone obowiązkowo posiadające co najmniej dziesięć lat obowiązkowe ubezpieczenie oraz posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu dziewięćdziesięciu dni od zakończenia kadencji.

REKLAMA

Do okresów, które wliczają się do ubezpieczenia chorobowego zalicza się wszystkie okresy z ubezpieczeniem o ile przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż trzydzieści dni – nie dotyczy to urlopów wychowawczych, bezpłatnych i czasu czynnej służby wojskowej.

Kiedy ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają prawo do wynagrodzenia w trakcie okresów niezdolności do pracy albo przebywają na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, w areszcie lub w więzieniu. Wyjątki zdarzają się w sytuacji, gdy osoba skierowana do odbycia kary wykonuje odpłatnie pracę i posiada ubezpieczenie chorobowe. Do zasiłku nie mają prawa także pracownicy, którzy ze względu na nosicielstwo chorób zakaźnych nie przyjęli innego stanowiska zaproponowanego przez pracodawcę oraz ci, których niedyspozycja jest wynikiem umyślnego działania – przestępstwa albo wykroczenia. Osoby ubezpieczone będące pod wpływem alkoholu w momencie wypadku nie otrzymają zasiłku za pierwsze pięć dni niezdolności do pracy.

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy równy jest 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli zasiłek dotyczy okresu, w którym chory przebywał w szpitalu, zostaje obniżony do 70% . Podstawowe 80% przysługuje wyłącznie osobom po pięćdziesiątym roku życia przebywającym w szpitalu od piętnastu do trzydziestu trzech dni w roku. Na 100% podstawy wymiaru zasiłku mogą liczyć kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do pracy oraz osoby, które poddały się badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów lub zabiegom ich pobrania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w 2015 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy ubezpieczony będzie opłacał składkę wyższą niż najniższa, za podstawę wymiaru zasiłku dla pierwszych trzydziestu dni ubezpieczenia przyjęta zostanie najniższa składka, a po upływie tych trzydziestu dni podstawę stanowić będzie suma najniższej podstawy i kwota wynosząca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą stawkę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia – mówiąc najprościej, propozycja jest korzystniejsza dla ubezpieczonego niż obecnie działająca ustawa.

Zobacz też:  Leki refundowane w 2014 roku

Zobacz też:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Zobacz też:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA