| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Nie od dziś wiadomo, że zarobki w Polsce są dużo niższe niż zarobki w innych krajach Europy i świata. Dla przykładu w 2012 roku managerowie w Polsce zarabiali średnio około 1300 euro, a w innych państwach należących do Unii Europejskiej około 4 tysięcy euro. Ta różnica w średnich zarobkach jest bardzo znacząca. Podobnie wygląda kwestia średniego dochodu na godzinę – Polska plasuje się w końcówce rankingu przeprowadzonego przez amerykański serwis finansowy.

Średnia stawka za godzinę pracy w Polsce i na świecie

Według amerykańskiego serwisu finansowego w 2013 roku średnia płaca za godzinę w Polsce wynosiła 25 zł, co spowodowało, że ulokowaliśmy się w końcówce rankingu światowego. Dla porównania w Wielkiej Brytanii średnio za godzinę pracy można zarobić 98 zł, w Irlandii 120 zł, w Niemczech 144 zł, a w Szwecji 156 zł. Najwięcej za godzinę otrzymują pracownicy w Szwajcarii – aż 181 zł. W takim zestawieniu okazuje się, że możemy naprawdę zazdrościć osobom pracującym w zachodniej części Europy. Co ciekawe, więcej od nas zarabiają także w mniej rozwiniętych krajach, na przykład w Czechach – 37 zł, na Słowacji – 36 zł czy na Węgrzech – 28 zł. Warto jednak pamiętać, że średnia w przypadku Polski jest wyłącznie średnią, większość Polaków nie osiąga takiego dochodu na godzinę.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Średnie zarobki miesięczne

Dla porównania w rankingu z 2011 roku, który zestawiał ze sobą średnią miesięczną pensję pracowników z całego świata znaleźliśmy się na 27 miejscu, a w rankingu uwzględniającym wyłącznie nowych członków Unii Europejskiej – na piątym. Średnia pensja wynosiła wówczas według badań około 870 euro. Bez zmian pozostał lider rankingu, Szwajcaria, gdzie w 2011 roku średnia wypłata sięgała czterech i pół tysiąca euro, nieco mniej można było zarobić w Danii, Luksemburgu, Norwegii i Irlandii, bo około czterech tysięcy euro. Najmniej zarabiali pracownicy w Tadżykistanie – wyłącznie 58 euro. Z rankingu tego wynika, że nadal widoczny jest podział na dawne i nowe kraje należące do Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi tu jedynie Portugalia. Mimo to tak widoczna różnica zarobkowa pomiędzy Polską a krajami Europy zachodniej nie pozostawia wątpliwości co do motywacji emigrantów.

Płaca minimalna w Polsce i na świecie

Warto także zwrócić uwagę na różnicę w płacach minimalnych – obecnie w Polsce płaca minimalna wynosi 1680 zł, a w 2012 roku wynosiła 1500 zł. Zgodnie z zestawieniem z pierwszego półrocza 2011 roku Polacy znajdowali się na dwunastym miejscu z dwudziestu jeśli chodzi o minimalne zarobki (wynosiły one wówczas 349 euro). Najwyższą pensję minimalną wypłacano wówczas w Luksemburgu – 1758 euro, nieco mniej w Irlandii, Holandii, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Dla porównania warto powiedzieć, że już w roku 2013 w Luksemburgu, który nadal zajmował pierwsze miejsce w rankingu, wynosiła 1801 euro. Stały wzrost płacy minimalnej daje nadzieję na lepsze życie. Mimo to nie możemy w najbliższych latach liczyć na jej znaczny wzrost, bowiem w stosunku do roku 2013 wzrost płacy minimalnej w Polsce wyniósł 80 zł.

Zobacz także:  Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zobacz także: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »