reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Nie od dziś wiadomo, że zarobki w Polsce są dużo niższe niż zarobki w innych krajach Europy i świata. Dla przykładu w 2012 roku managerowie w Polsce zarabiali średnio około 1300 euro, a w innych państwach należących do Unii Europejskiej około 4 tysięcy euro. Ta różnica w średnich zarobkach jest bardzo znacząca. Podobnie wygląda kwestia średniego dochodu na godzinę – Polska plasuje się w końcówce rankingu przeprowadzonego przez amerykański serwis finansowy.

Średnia stawka za godzinę pracy w Polsce i na świecie

Według amerykańskiego serwisu finansowego w 2013 roku średnia płaca za godzinę w Polsce wynosiła 25 zł, co spowodowało, że ulokowaliśmy się w końcówce rankingu światowego. Dla porównania w Wielkiej Brytanii średnio za godzinę pracy można zarobić 98 zł, w Irlandii 120 zł, w Niemczech 144 zł, a w Szwecji 156 zł. Najwięcej za godzinę otrzymują pracownicy w Szwajcarii – aż 181 zł. W takim zestawieniu okazuje się, że możemy naprawdę zazdrościć osobom pracującym w zachodniej części Europy. Co ciekawe, więcej od nas zarabiają także w mniej rozwiniętych krajach, na przykład w Czechach – 37 zł, na Słowacji – 36 zł czy na Węgrzech – 28 zł. Warto jednak pamiętać, że średnia w przypadku Polski jest wyłącznie średnią, większość Polaków nie osiąga takiego dochodu na godzinę.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Średnie zarobki miesięczne

Dla porównania w rankingu z 2011 roku, który zestawiał ze sobą średnią miesięczną pensję pracowników z całego świata znaleźliśmy się na 27 miejscu, a w rankingu uwzględniającym wyłącznie nowych członków Unii Europejskiej – na piątym. Średnia pensja wynosiła wówczas według badań około 870 euro. Bez zmian pozostał lider rankingu, Szwajcaria, gdzie w 2011 roku średnia wypłata sięgała czterech i pół tysiąca euro, nieco mniej można było zarobić w Danii, Luksemburgu, Norwegii i Irlandii, bo około czterech tysięcy euro. Najmniej zarabiali pracownicy w Tadżykistanie – wyłącznie 58 euro. Z rankingu tego wynika, że nadal widoczny jest podział na dawne i nowe kraje należące do Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi tu jedynie Portugalia. Mimo to tak widoczna różnica zarobkowa pomiędzy Polską a krajami Europy zachodniej nie pozostawia wątpliwości co do motywacji emigrantów.

Płaca minimalna w Polsce i na świecie

Warto także zwrócić uwagę na różnicę w płacach minimalnych – obecnie w Polsce płaca minimalna wynosi 1680 zł, a w 2012 roku wynosiła 1500 zł. Zgodnie z zestawieniem z pierwszego półrocza 2011 roku Polacy znajdowali się na dwunastym miejscu z dwudziestu jeśli chodzi o minimalne zarobki (wynosiły one wówczas 349 euro). Najwyższą pensję minimalną wypłacano wówczas w Luksemburgu – 1758 euro, nieco mniej w Irlandii, Holandii, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Dla porównania warto powiedzieć, że już w roku 2013 w Luksemburgu, który nadal zajmował pierwsze miejsce w rankingu, wynosiła 1801 euro. Stały wzrost płacy minimalnej daje nadzieję na lepsze życie. Mimo to nie możemy w najbliższych latach liczyć na jej znaczny wzrost, bowiem w stosunku do roku 2013 wzrost płacy minimalnej w Polsce wyniósł 80 zł.

Zobacz także:  Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zobacz także: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama