reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa – kiedy można go wnieść?

Na początek warto wiedzieć, kiedy powinno się wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa jeżeli zachodzi domniemanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. W tym wypadku termin wnoszenia pozwu zależy od tego, kto go wnosi. Jeżeli mąż matki chce zaprzeczyć ojcostwu, ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o porodzie na wniesienie pozwu. Matka dziecka także ma sześć miesięcy, ale liczone od dnia urodzenia się dziecka – z tą różnicą, że w przypadku ojca jest do okres maksymalnie po upływie tych sześciu miesięcy, a w przypadku matki przed jego upływem. Także dziecko może wnieść pozew o zaprzeczenie, ale dopiero po ukończeniu osiemnastu lat i maksymalnie w ciągu trzech lat od dnia ukończenia. Jedynie prokurator ma prawo wniesienia pozwu bez ograniczeń czasowych. Warto również pamiętać, że zaprzeczenie ojcostwa nie jest możliwe jeżeli dziecko nie żyje.

Gdzie wnosi się pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Gdy spełnione są warunki czasowe, pozew należy wnieść do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, lub jeśli określenie tego miejsca nie jest możliwe, dla miejsca zamieszkania powoda. Złożenie wniosku staje się jednoznaczne z koniecznością zapłaty 200 zł opłaty skarbowej. Stronami w sprawie są mąż matki, a pozwanymi dziecko i matka dziecka, jeżeli powództwo zgłosił mąż. W przypadku wstawiennictwa dziecka, pozwanymi stają się matka i mąż matki. Co istotne, w tego typu sprawach zawsze bierze udział prokurator – jest zawiadamiany przez sąd o planowanym terminie rozprawy.

Zobacz też: Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Żądanie pozwu i uzasadnienie powództwa

W pozwie o zaprzeczenie ojcostwa żąda się, żeby sądowo zostało stwierdzone, że dana osoba nie jest ojcem drugiej osoby, dodatkowo można także wnieść o uniemożliwienie dziecku posługiwania się  nazwiskiem domniemanego ojca. Ważne staje się również uzasadnienie powództwa – można powołać świadków, którzy potwierdzą, że małżonkowie od jakiegoś czasu nie mieszkają razem albo w trakcie poczęcia przebywali w różnych krajach. Jednak najprostszym sposobem jest okazanie wyników badań DNA.

Załączniki do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa

Do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa oprócz ewentualnych wyników badań DNA należy dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia dziecka oraz skrócony odpis aktu małżeństwa. Sam pozew i załączniki powinny być złożone w trzech egzemplarzach.

Zobacz też:  Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama