reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Prawo do świadczenia urlopowego mają wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy, który wypłaca tego typu świadczenia. Górna granica świadczenia urlopowego dla określonych grup pracowników ustalana się na podstawie wysokości odpisu podstawowego dla tych grup – można ją odnaleźć w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo do ustalenia wysokości tego typu świadczenia na poziomie niższym niż tak zwany odpis podstawowy. Jakiego świadczenia urlopowego możemy się spodziewać w 2015 roku?

Świadczenie urlopowe – co to takiego?

Świadczenie urlopowe to dodatkowe świadczenie wypłacane przez pracodawców pracownikom zatrudnionym na całym etacie, którzy spełnili określone prawnie warunki – korzystali z urlopu wypoczynkowego co najmniej przez czternaście kolejnych dni kalendarzowych. Przeważnie pracownik musi wziąć dziesięć dni urlopu wypoczynkowego aby otrzymać takie świadczenie. Wyjątek stanowią tylko sytuacje, w których w trakcie urlopu wypada święto państwowe lub kościelne, czyli dzień wolny o pracy. Wówczas wlicza się on w sumę dni wolnych. Pracownik ma prawo do otrzymania takiego świadczenia najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu, a więc jeszcze przed nim.

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego przeznaczonego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – do wypłacania świadczenia są zobowiązani tylko pracodawcy zatrudniający mniej niż dwudziestu pracowników, aczkolwiek i od tej zasady istnieją wyjątki, wystarczy przedstawić pracownikom informację o niewypłacaniu tego typu świadczenia do stycznia danego roku i świadczenie przestaje obowiązywać. Ogólnie rzecz ujmując wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli dotyczy to pracownika zatrudnionego do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Inną kwotę otrzymają na przykład młodzi pracownicy, którzy zatrudnieni są do przyuczenia zawodowego – 5% w trakcie pierwszego roku nauki i dodatkowo plus 1% za każdy kolejny rok. Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie, wysokość świadczenia powinna być zmniejszana wprost proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Na jakiej podstawie oblicza się wysokość świadczenia urlopowego?

Świadczenie to obliczane jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim albo w jego drugim półroczu, w zależności od tego, kiedy było ono wyższe. Tylko w ten sposób obliczone świadczenie zmniejszane jeszcze proporcjonalnie do czasu pracy jest wolne od podatku. W 2014 roku maksymalne stawki świadczenia urlopowego wynoszą: dla pracownika zatrudnionego na całym etacie 1093 zł, w trudnych warunkach – 1458 zł, na pół etatu 546 zł, w trudnych warunkach 729 zł. Pracownik młodociany w pierwszym roku nauki dostanie 145 zł, w drugim 175 zł, a w trzecim 204 zł.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Świadczenie urlopowe w 2015 roku

Ze względu na wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie wysokość świadczenia urlopowego, jednak na razie nie wiadomo o ile. Osoby uprawnione do pobierania tego świadczenia nie powinny się martwić, na razie nie są planowane żadne radykalne zmiany w wypłacaniu świadczeń urlopowych.

Zobacz także: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Centre Club

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama