| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 67 lat. Za wiek emerytalny uznaje się wiek pozwalający na porzucenie pracy zarobkowej i przejście na spokojną emeryturę. Warto wiedzieć, że proces podwyższania wieku emerytalnego obecnie obejmuje kobiety urodzone po 31. grudnia 1952 roku i mężczyzn urodzonych po 31. grudnia 1947 roku.

Zobacz też: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Ogólnie rzecz ujmując proces stopniowego podwyższania wieku emerytalnego dla obu płci ma sprawić, że dojdziemy do momentu, w którym przejść na emeryturę będzie można dopiero w wieku 67 lat bez względu na płeć. Według tabel regulujących sposób podwyższania wieku emerytalnego moment ten powinien dla mężczyzn nastąpić w roku 2020, a dla kobiet dopiero w roku 2040. Obawiać nie musiały się osoby przechodzące na emeryturę w 2012 roku, ponieważ obejmowały je jeszcze stare zasady zakładające granicę wieku emerytalnego dla kobiet na 60 lat, a dla mężczyzn na 65 lat. W 2015 roku na emeryturę będą mogli odejść mężczyźni urodzeni w czasie od 1 lipca 1949 roku do 30 września 1949 roku, czyli tacy, którzy ukończą wówczas 65 lat i siedem miesięcy oraz kobiety urodzone w okresie od 1 lipca 1954 roku do 30 września 1954 roku – gdy osiągnął 60 rok życia i siedem miesięcy.

Wiek emerytalny w innych krajach świata

Dla porównania zrównany wiek emerytalny wynoszący także 67 lat wprowadziły lub planują wprowadzić Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Islandia. Najwyższy wiek emerytalny w Europie przyjęła Finlandia – 68 lat, chociaż we Włoszech jest w planach podniesienie go aż do 70 lat. Jeśli Włochom się to uda, zrównają się z liderem w tej kategorii na świecie – z Japonią. Najniższy wiek emerytalny funkcjonuje w krajach Europy wschodniej, w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Uzbekistanie i wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, ale to także już się zmienia.

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Dlaczego wzrasta wiek emerytalny kobiet i mężczyzn?

Motywacją dla zrównywania i tym samym podwyższania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest między innymi dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku emerytalnym a w wieku produkcyjnym. Dłuższa praca ma umożliwić także zgromadzenie większego kapitału na funduszach emerytalnych. Często przywołuje się również argument porównujący nas do innych krajów europejskich – Polska jest jednym z ostatnich krajów należących do Unii Europejskiej, który nie podniósł powszechnego wieku emerytalnego do pułapu przynajmniej 65 lat.

Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz też: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz też: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »