reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 67 lat. Za wiek emerytalny uznaje się wiek pozwalający na porzucenie pracy zarobkowej i przejście na spokojną emeryturę. Warto wiedzieć, że proces podwyższania wieku emerytalnego obecnie obejmuje kobiety urodzone po 31. grudnia 1952 roku i mężczyzn urodzonych po 31. grudnia 1947 roku.

Zobacz też: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Ogólnie rzecz ujmując proces stopniowego podwyższania wieku emerytalnego dla obu płci ma sprawić, że dojdziemy do momentu, w którym przejść na emeryturę będzie można dopiero w wieku 67 lat bez względu na płeć. Według tabel regulujących sposób podwyższania wieku emerytalnego moment ten powinien dla mężczyzn nastąpić w roku 2020, a dla kobiet dopiero w roku 2040. Obawiać nie musiały się osoby przechodzące na emeryturę w 2012 roku, ponieważ obejmowały je jeszcze stare zasady zakładające granicę wieku emerytalnego dla kobiet na 60 lat, a dla mężczyzn na 65 lat. W 2015 roku na emeryturę będą mogli odejść mężczyźni urodzeni w czasie od 1 lipca 1949 roku do 30 września 1949 roku, czyli tacy, którzy ukończą wówczas 65 lat i siedem miesięcy oraz kobiety urodzone w okresie od 1 lipca 1954 roku do 30 września 1954 roku – gdy osiągnął 60 rok życia i siedem miesięcy.

Wiek emerytalny w innych krajach świata

Dla porównania zrównany wiek emerytalny wynoszący także 67 lat wprowadziły lub planują wprowadzić Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Niemcy czy Islandia. Najwyższy wiek emerytalny w Europie przyjęła Finlandia – 68 lat, chociaż we Włoszech jest w planach podniesienie go aż do 70 lat. Jeśli Włochom się to uda, zrównają się z liderem w tej kategorii na świecie – z Japonią. Najniższy wiek emerytalny funkcjonuje w krajach Europy wschodniej, w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Uzbekistanie i wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet, ale to także już się zmienia.

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Dlaczego wzrasta wiek emerytalny kobiet i mężczyzn?

Motywacją dla zrównywania i tym samym podwyższania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest między innymi dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku emerytalnym a w wieku produkcyjnym. Dłuższa praca ma umożliwić także zgromadzenie większego kapitału na funduszach emerytalnych. Często przywołuje się również argument porównujący nas do innych krajów europejskich – Polska jest jednym z ostatnich krajów należących do Unii Europejskiej, który nie podniósł powszechnego wieku emerytalnego do pułapu przynajmniej 65 lat.

Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz też: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz też: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama