reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, tak zwane e-zwolnienia to pomysł zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Elektroniczne zwolnienia mają od stycznia 2015 roku zastąpić dotychczasowe papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub z powodu konieczności sprawowania opieki na przykład nad chorym dzieckiem.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – co to takiego?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie według projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw ma być zwolnieniem tworzonym w elektronicznym systemie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Taka forma ma ułatwić lekarzom wypisywanie i przyspieszyć przekazywanie zwolnień do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo ma umożliwić także większą kontrolę nad prawidłowością i zasadnością zwolnień, zwłaszcza tych krótkoterminowych. Skrócenie całej procedury wynikać będzie między innymi z tego, że część danych w zwolnieniu zostanie wpisana automatycznie przez system, wówczas osoba ubezpieczona tylko potwierdzi ich prawidłowość. Oczywiście w sytuacji gdy odnalezione w systemie dane nie będą kompletne, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Każdy lekarz ma także posiadać własny profil informacyjny stworzony przy pomocy systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS.

Zobacz też: Leki refundowane w 2014 roku

Przekazywanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają trafiać do ZUS-u w tym samym dniu, w którym lekarz złożył podpis na zwolnieniu. Lekarze będą mieli obowiązek przekazywania e-zwolnień na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS-u. Jeżeli z powodu braku dostępu do internetu, problemów z uwierzytelnieniem zaświadczenia lekarskiego przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub awarii profilu zaufanego ePUAP przekazanie elektronicznego zwolnienia nie będzie możliwe w tym samym dniu, wystawiający zwolnienie będzie zobowiązany dostarczyć je na skrzynkę podawczą tuż po ustąpieniu okoliczności uniemożliwiających terminowe przekazanie.

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Kopie elektronicznych zwolnień lekarskich

Płatnicy składek zostaną zobowiązani do utworzenia profilu informacyjnego za pomocą systemu teleinformatycznego stworzonego przez ZUS. Oczywiście profil ten będzie tworzony bezpłatnie. Na profilu tym płatnik otrzyma dostęp do e-zwolnień pracowników. Ustawa zakłada jednak, że płatnicy zatrudniający do pięciu pracowników nie mają obowiązku tworzenia osobnych profili. Do tych płatników przekazywany będzie wydruk e-zwolnienia z podpisem i pieczątką lekarza.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama