reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym

Obecnie obowiązujące przepisy prawa spadkowego

Obecnie spadkobierca może zadecydować jak postąpić z otrzymanym spadkiem. Ma do wyboru odrzucenie spadku w całości, przyjęcie go wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Na odrzucenie spadku decydują się przeważnie ci, którzy mają świadomość długów spadkodawcy – wówczas nie są zobowiązani do ich spłaty i nie otrzymają także żadnego prawa do spadku. W przypadku przyjęcia wprost spadkobiercy wyrażają zgodę na przyjęcie całego majątku spadkowego i wszystkich ewentualnych długów spadkodawcy. Rozwiązaniem pośrednim jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – wówczas spadkobierca dziedziczy wyłącznie tę część majątku, która pozostaje po spłaceniu wszystkich należności finansowych.

Opodatkowanie spadków i darowizn – nowe ustalenia

W lipcu 2013 roku zaproponowano zmianę ustawy o podatku od spadków i darowizn. Najważniejszą zmianą, która ma zostać wprowadzona, jest ograniczenie do jednego miliona złotych nabycia własności rzeczy i/ lub praw własnościowych w ciągu pięciu lat przez małżonka, krewnych wstępnych, zstępnych, rodziców, ojczyma czy macochę zwolnionych od podatku dochodowego. To ograniczenie będzie dotyczyło tylko osób majętnych, dlatego nie powinno wywołać intensywnych reakcji społecznych. Aby w przyszłości uniknąć płacenia podatku wystarczy zgłoszenie w urzędzie skarbowym dotyczące nabycia własności rzeczy albo praw majątkowych w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub dnia nabycia spadku prawomocnym orzeczeniem sądu. Okres pięciu lat pozwala na sumowanie wszystkich nabytych rzeczy albo praw majątkowych na przestrzeni tego czasu.

Uproszczenia w prawie spadkowym

W projekcie zaokrąglono poszczególne progi kwot zwolnień od podatku we wszystkich grupach podatkowych – po wejściu w życie zmian darowizną lub spadkiem wolnym od podatku w pierwszej grupie podatkowej (nabywcą jest małżonek, wstępni, zstępni, synowa, zięć, rodzeństwo, teściowie, ojczym lub macocha) będzie kwota do piętnastu tysięcy złotych, w drugiej grupie podatkowej (nabywcami są zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie innych zstępnych, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie rodzeństwa i odwrotnie lub małżonkowie innych zstępnych) – kwota do dziesięciu tysięcy złotych, zaś w trzeciej grupie podatkowej (w przypadku innych nabywców) – kwota do pięciu tysięcy złotych. Do tej pory były to sumy adekwatnie w pierwszej grupie podatkowej do 9637 zł, w drugiej do 7276 zł, a w trzeciej do 4902 zł. Uproszczony zostanie także sposób naliczania podatku. Każda grupa podatkowa będzie adekwatnie obciążona podatkiem w wysokości 1, 2 lub 3%.

Zobacz także:  Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zobacz także: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz także: Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama