reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Ze względu na to, że osoby na umowie zleceniu niejednokrotnie zarabiają więcej niż umowy na etacie, ministerstwo chciałoby oskładkowania umów zleceń tak, aby także z tego typu zatrudnienia pieniądze wpływały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo oskładkowanie ma wpłynąć na późniejsze emerytury osób pracujących na umowie zleceniu – dzięki temu miałyby być wyższe. Ministerstwo wnosi również o ustalenie kwoty wynagrodzenia minimalnego dla umów tego typu tak, aby była ona równa kwocie minimalnej dla umów o pracę (obecnie wynosi 1680 zł brutto).

Co zmieni się w umowach zlecenie?

Tak naprawdę teoretycznie jedyne co ma się zmienić, to wzrost płac dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie. W praktyce bowiem zatrudnieni na takich umowach, jeśli nie pracują nigdzie indziej i nie posiadają umowy o pracę, mają obowiązek opłacania wszystkich składek emerytalno-rentownych i zdrowotnych – dzięki temu są także objęte wszystkimi ubezpieczeniami tak jak osoby na etacie. Wyjątek stanowią studenci i emeryci. To, co różni te dwa typy zatrudnienia to ubezpieczenie chorobowe. Pracownicy posiadający umowę o pracę mają prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS jeśli nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków, zaś osoby z umowami zlecenie nie. Dotyczy to także kobiet w ciąży ubiegających się o zasiłek macierzyński.

Ciąża a umowa zlecenie

Niestety wielkim minusem tego typu umów jest samowola pracodawcy – ma on prawo zwolnić kobietę gdy dowie się o jej ciąży. Umowy o pracę nie pozwalają na takie działania. W takiej sytuacji warto opłacać składki chorobowe, które umożliwiają otrzymanie wspomnianego zasiłku macierzyńskiego. Wysokość składki jest stosunkowo niewielka, ponieważ stanowi ona 2,45% podstawy wymiaru składek.

Kilka umów zleceń – od której naliczana będzie emerytura?

W innej sytuacji są tak zwani freelancerzy, którzy pracują często jednocześnie na kilka umów zleceń. Do tej pory obowiązkowo musieli odprowadzać składki emerytalno-rentowne i zdrowotne od pierwszej z nich, ale podobno ma się to zmienić. W związku z nowelizacją ustawy planuje się wprowadzenie konieczność oskładkowania umowy, która będzie opiewać na wyższą kwotę.

Co z umowami o dzieło?

Obecnie od umów o dzieło – podpisywanych aby doszło do realizacji konkretnego celu – odprowadza się jedynie podatek, jednak rząd ma w planach także zajęcie się tego typu umowami. Podobno mają one zostać obłożone tak zwaną umową rezultatu. Powstał również projekt umowy projektowej, który w założeniu ma zastąpić umowę o dzieło.,

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama