reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Ze względu na to, że osoby na umowie zleceniu niejednokrotnie zarabiają więcej niż umowy na etacie, ministerstwo chciałoby oskładkowania umów zleceń tak, aby także z tego typu zatrudnienia pieniądze wpływały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo oskładkowanie ma wpłynąć na późniejsze emerytury osób pracujących na umowie zleceniu – dzięki temu miałyby być wyższe. Ministerstwo wnosi również o ustalenie kwoty wynagrodzenia minimalnego dla umów tego typu tak, aby była ona równa kwocie minimalnej dla umów o pracę (obecnie wynosi 1680 zł brutto).

Co zmieni się w umowach zlecenie?

Tak naprawdę teoretycznie jedyne co ma się zmienić, to wzrost płac dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie. W praktyce bowiem zatrudnieni na takich umowach, jeśli nie pracują nigdzie indziej i nie posiadają umowy o pracę, mają obowiązek opłacania wszystkich składek emerytalno-rentownych i zdrowotnych – dzięki temu są także objęte wszystkimi ubezpieczeniami tak jak osoby na etacie. Wyjątek stanowią studenci i emeryci. To, co różni te dwa typy zatrudnienia to ubezpieczenie chorobowe. Pracownicy posiadający umowę o pracę mają prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS jeśli nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków, zaś osoby z umowami zlecenie nie. Dotyczy to także kobiet w ciąży ubiegających się o zasiłek macierzyński.

Ciąża a umowa zlecenie

Niestety wielkim minusem tego typu umów jest samowola pracodawcy – ma on prawo zwolnić kobietę gdy dowie się o jej ciąży. Umowy o pracę nie pozwalają na takie działania. W takiej sytuacji warto opłacać składki chorobowe, które umożliwiają otrzymanie wspomnianego zasiłku macierzyńskiego. Wysokość składki jest stosunkowo niewielka, ponieważ stanowi ona 2,45% podstawy wymiaru składek.

Kilka umów zleceń – od której naliczana będzie emerytura?

W innej sytuacji są tak zwani freelancerzy, którzy pracują często jednocześnie na kilka umów zleceń. Do tej pory obowiązkowo musieli odprowadzać składki emerytalno-rentowne i zdrowotne od pierwszej z nich, ale podobno ma się to zmienić. W związku z nowelizacją ustawy planuje się wprowadzenie konieczność oskładkowania umowy, która będzie opiewać na wyższą kwotę.

Co z umowami o dzieło?

Obecnie od umów o dzieło – podpisywanych aby doszło do realizacji konkretnego celu – odprowadza się jedynie podatek, jednak rząd ma w planach także zajęcie się tego typu umowami. Podobno mają one zostać obłożone tak zwaną umową rezultatu. Powstał również projekt umowy projektowej, który w założeniu ma zastąpić umowę o dzieło.,

Zobacz także:  Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, umowa Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama