reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie dotyczące przekazywania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych – wszyscy odprowadzający składki mają prawo wyboru pomiędzy odkładaniem ich w samym ZUS-ie albo w ZUS-ie i w OFE. Następne deklaracje będzie można składać w 2016 roku i później regularnie co cztery lata. Jak złożyć deklarację o przejściu do OFE?

Co zmieni się w od kwietnia 2014 roku?

Od 1 kwietnia 2014 roku ubezpieczeni w ZUS-ie mają prawo wyboru, gdzie będzie kierowana część ich składek na ubezpieczenie emerytalne – pierwszy raz przekserowanie to zgodnie z deklaracjami złożonymi przez ubezpieczonych, nastąpi do w lipcu tego roku. Obecnie stawka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru tej składki. Do stycznia 2014 roku  3,1% podstawy wymiaru składki odprowadzano do Otwartego Funduszu Emerytalnego – OFE, a 4,2% podstawy wymiaru składki ZUS zapisywał na specjalnym subkoncie. W lutym zostało to proporcjonalnie zmienione, wobec tego obecnie do OFE odprowadzane jest 2,92% podstawy składki, a na subkonto 4,38%. Jeżeli ubezpieczony zrezygnuje z przekazywania części składek do OFE, całość, czyli 7,3% znajdzie się na subkoncie w ZUS-ie. Zmiana ta powoduje, że oszczędzanie w OFE przestaje być obowiązkowe.

Kiedy należy podjąć decyzję o OFE?

Ubezpieczony ma trzy miesiące od momentu podjęcia pracy na zdecydowanie, którą formę oszczędzania wybiera. Osoby obecnie pracujące mają czas od 1 kwietnia do 31 lipca na decyzję. Później będzie można ją zmienić dopiero za dwa lata. Następne migracje z ZUS-u do OFE staną się możliwe systematycznie co cztery lata, w takim samym terminie jak obecnie, dzięki tak zwanemu „okienku transferowemu”.

Jeżeli ubezpieczony wyraża chęć przekazywania całości składek do ZUS-u, nie ma obowiązku składania żadnych oświadczeń. Jeżeli jednak wybiera ZUS i OFE, musi je złożyć.

Jakie oświadczenie trzeba złożyć, aby nadal oszczędzać w OFE?

Aby nadal oszczędzać w OFE, należy złożyć „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych”, które można znaleźć we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronach internetowych pue.zus.pl, www.zus.pl/reformaOFE, na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Po wypełnieniu oświadczenia składa się je osobiście w placówce ZUS lub w urzędomacie, wysyła drogą pocztową albo drogą internetową przez platformę usług elektronicznych.

Zobacz też:  OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Zobacz też: Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Zobacz też: OFE – krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

kobieta, mężczyzna, para, małżeństwo, ludzie. Fot. Fotolia
kobieta, mężczyzna, para, małżeństwo, ludzie. Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama